Над 86% от българите смятат, че алкохолът е лош шофьор
Секция: Автомобили
05 Ноември 2014 16:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 86% от българите смятат, че алкохолът е лош шофьор

София /КРОСС/ Над 86% от българите смятат, че шофирането след употреба на алкохол е една от основните причини за пътно-транспортните произшествия в България. Това сочат резултатите от тазгодишното национално представително проучване на Каменица АД за нагласите спрямо един от най-сериозните проблеми в обществото ни - шофирането в нетрезво състояние. Седмото издание на социално-отговорната кампания „Алкохолът е лош шофьор" се реализира под надслов #БЕЗКОЛАТАСЪМ, защото най-лесният и отговорен начин да се предпазим от необмислени и безотговорни решения е да оставим автомобила си вкъщи преди да излезем да се забавляваме.

Кампанията се провежда под патронажа на министъра на вътрешните работи Йордан Бакалов, с любезната подкрепа на Н.Пр. Аник Ван Калстър, посланик на Кралство Белгия у нас и в партньорство с Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасност на движение по пътищата, Съюза на Българските Автомобилисти и Български Червен Кръст.

От проучването, проведено от агенция BluePoint, става ясно, че 70% от шофьорите, на които им е отнемана шофьорската книжка заради употреба на алкохол, продължават да употребяват алкохол преди да седнат зад волана. Едва 50% от управляващите автомобил у нас никога не са карали кола, след като са пили, а в същото време 85% от българите категорично не одобряват шофирането след употребата на алкохол. За последната година всеки четвърти българин се е качвал поне веднъж в кола, управлявана от пил водач на автомобил. Резултатите показват и че всеки десети от шофьорите в България е склонен да кара кола, след като е употребил минимални според неговите собствени разбирания количества алкохол. При подрастващото поколение (16-18 г.) проучването очертава притеснителната картина от почти 20%, за които употребата на алкохол може да подобри реакциите при шофиране и да изостри вниманието на водача на колата.

„Един от най-важните изводи, които можем да направим от проведеното проучване в рамките на кампанията „Алкохолът е лош шофьор", е, че отговорността на пилите шофьори, не трябва да бъде само тяхна. Като общество силно се нуждаем от това взаимно да си оказваме подкрепа и дори да се съветваме в подобни ситуации. Очертават се три основни психологически профила на шофьорите, които карат след употреба на алкохол: импулсивни примитивни, импулсивни нарцистични и онези, които в трезво състояние са отговорни и не одобряват подобно поведение, но след употреба на алкохол са склонни да шофират, освен ако не усетят неодобрението на близките и/или приятелите.", сподели криминалният психолог Росен Йорданов.

"Искрено приветстваме инициативата „Алкохолът е лош шофьор" и както винаги през годините МВР ще продължи да подкрепя всяка проява, която би спомогнала за стимулиране на отговорно поведение на участниците в пътното движение. Надяваме се, че общите ни усилия ще доведат до по-безопасни пътища, по-малко жертви и ранени при пътнотранспортни произшествия.", каза заместник-министърът на вътрешните работи, Кирил Хаджихристев.

„Нашата голяма цел през всички изминали години и занапред е да се опитаме да променим нагласите на всички нас към този болезнен проблем, както и да помогнем за промяната в съзнанието и нагласите на самите шофьори. Вярваме, че с общите усилия на нашите партньори и особено на вас медиите, като посланик на този обществен разговор, всяка следваща година сме с една крачка по-близо до тази цел. Избрахме посланието „Без Колата Съм", защото вярваме, че това е най-прекият и отговорен начин да се предпазим от необмислени и безотговорни решения. Какво по-хубаво от това, когато отидеш да се забавляваш, да си оставиш колата вкъщи!", каза Марко Ниавро, генерален директор на Каменица АД.

През 2013 г. „Алкохолът е лош шофьор" започна съвместна инициатива и с Български Червен Кръст. Каменица АД дари 12 чифта „алкохолни" очила, които симулират различни количества алкохол в кръвта. Очилата станаха и задължителна част от курсовете за първа помощ, провеждани от БЧК в рамките на шофьорските курсове в София, Пловдив и Бургас. И тази година съвместната инициатива продължава, като за всеки продаден кен Kamenitza Безалкохолна до края на годината Каменица АД ще заделя по 10 ст. в специална благотворителна сметка, а събраните средства ще инвестира в закупуването на „алкохолни" очила, които ще бъдат предоставени на БЧК. По този начин компанията се ангажира дългосрочно, за да направи „алкохолните" очила достъпни във всички центрове на БЧК из страната. По информация, предоставена от д-р Живка Димитрова, Началник отдел „Здравна политика и първа помощ" към БЧК, през 2013 и 2014 г. повече от 30 000 бъдещи шофьори са преминали през специалния курс за превенция на шофиране след консумация на алкохол и са имали възможността лично да пробват „алкохолите" очила и да се уверят в трезво състояние как техните възприятия се променят при различно съдържание на алкохол в кръвта и ги правят неспособни да шофират.

В следващите месеци „Алкохолът е лош шофьор" ще продължи в избрани заведения в София, Пловдив, Варна и Бургас, където специално обучени екипи на кампанията ще проведат #БЕЗКОЛАТАСЪМ партита. По време на тези партита хората ще могат да направят тест, с който да установят какъв тип шофьор на пътя са, както и да разберат повече за това как могат да променят черната статистика в България.

Кампанията „Алкохолът е лош шофьор" е една от основните инициативи на Каменица АД, посветени на социалната отговорност. Тя е най-голямата и утвърдена социално-отговорна платформа в сферата на пътната безопасност, организирана и провеждана от корпорация. „Алкохолът е лош шофьор" е част от по-голяма платформа за социална отговорност в рамките на Каменица АД и на компанията майка - Molson Coors Brewing Company, наречена Our Beer Print, или „Нашият бирен отпечатък". В основата на стратегията за корпоративна отговорност на компанията е разбирането, че всеки път, когато някой вземе бира в ръка, след нея остава бирен отпечатък под формата на мократа следа, която остава на бирената подложка. „Където и да произвеждаме и продаваме нашата бира, оставяме своя отпечатък върху обществото, околната среда и нашите хора. Ето защо, на водещо място за нас са отговорното бизнес поведение към общностите, в които развиваме своя бизнес и към нашите служители, опазването на околната среда и, не на последно място, отговорната консумация на алкохол. В нашето корпоративно ДНК е заложен стремежът, следата, която „Каменица" АД оставя след себе си, да бъде възможно най-позитивна," сподели Марко Ниавро.