Не ми били твърди реформатори, най ми били верни васали!
Секция: Коментари
06 Ноември 2014 10:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Не ми били твърди реформатори, най ми били верни васали!

/КРОСС/В петък сутринта Бойко Борисов привика в кабинета си лидерите на Реформаторския блок и ги накара един по един да станат прави и да произнесат високо и ясно клетва за вярност към новото мнозинство, към партията му и лично към Персоната му. Без колебание предводителите на десницата положиха клетвата, приеха да работят под прякото управление на Борисов и така потвърдиха васалното си положение.

С този исторически акт бе сложен край на славната демократична десница, която някога събираше стотици хиляди по площадите на София и страната. Десноцентристката реформаторска вълна кротко се разплиска в подножието на Бойко.

Така Борисов, който слезе от властта преди 21 месеца под натиска на улицата, сега се връща в управлението, носен на щитовете от тези, които се кълняха, че няма да допуснат това. Все още не е ясно дали този опит за политически ренесанс ще бъде подкрепен, но комплотът между Бойко и реформаторите вече влезе в историята. Нещо повече, Борисов не само намери окончателното решение за съдбата на разбитите авари от десницата, но подкара валяка и в градинката на левите - само така може да се опише офертата "Калфин - социален министър". При така създалата се ситуация едва ли ще бъде трудно за Борисов да прегази скоро и БСП, която на този етап е толкова зле, че няма накъде повече - днес левите се занимават със себе си, пишат проектозакон за служебния кабинет (!?!) и през час публично заявяват: "Бойко е безупречен".

След време сигурно все някой ще се пита:

"Кой допусна всичко това да се случи"

Нека да е ясно - не медиите, не световният заговор, не дядо Жозеф, дори не Пеевски натамъниха този проект за свръхкомпромисно правителство. То може да се случи благодарение на Кунева, на Лукарски, на Радан, на Първанов, на Бареков, а вероятно и на т.нар. патриоти... Те позволиха "осветеното задкулисие" да се върне на власт. Да се осъществи отново историческият компромис между СИК и Европа. Много хора виждат в това път към нормализиране, виждат потенция в търпимостта към политчалгата. Други, като нас, смятат, че това не е ОК.

Трима от петте лидери на Рефбло изринаха земята, но успяха да влязат във властта. Кунева дори прие да е директор на водопад, но пред името й да стои табелка с надпис "Вицепремиер". Лидерът на СДС става министър на икономиката - това е един от онези случаи, в които не знаеш къде свършва вицът и къде започва реалността. Рефбло има 6 министри, но 2-ма от тях трудно може да припознае, щото са предложени от ГЕРБ. Смех!

Безкомпромисните декларации на Радан от типа: "Никога Бойко премиер", се редуваха като флагчета на ски писта с реплики от вида: "Имахме само някои забележки." Вярно - и други в Рефбло имаха непоследователни изказвания. Петър Москов нееднократно декларира, че няма да бъде министър, щом е част от преговорния екип на РБ. Кунева също се кълнеше: "101% няма да правим коалиция с ГЕРБ", но

не от Кунева, а от Кънев хората очакваха последователност и твърдост

В резултат на тази отчайваща непоследователност накрая се стигна до плачевната ситуация - ГЕРБ одобри министрите на РБ, а реформаторите не знаеха министрите на ГЕРБ. Новопоявилият се васал Лукарски даже припкаше по коридорите и "мъдро" обясняваше: "Решението за имената на министрите е на премиера след връчването на мандата".

Затова съвсем логично Реформаторският блок не получи нито едно ресурсно министерство, а се нагълта с проблемни ведомства. Получи обезкостеното министерство на икономиката, както и критичните министерства на здравеопазването и образованието. Получи министерството на отбраната, което едва ли ще има ресурс за модернизиране на армията, както и министерството на правосъдието, което едва ли ще може да прокара съдебната реформа. За едното трябват пари, за другото - конституционно мнозинство.

Бърз поглед върху управленската програма на новата власт (справедливо принизена до заглавието "Програмна декларация") затвърждава усещането, че целта на новата власт е самата власт, а не излизането от задълбочаващата криза. Както мъдро някой отбеляза тези дни: "И ние не разбираме от финанси, но не правим от това управленска програма". Не знам кой е този писач на програми, който обещава точно днес "ускорен икономически растеж на българската икономика", както и други общи приказки като "запазване достигнатите нива на социалните помощи и плащания" и "привличане на чужди директни и портфейлни инвестиции", но ако Ленин бе жив, сигурно пак щеше да попита Крестински:

"Глупак или саботьор редактира това?"

Толкова общи приказки само комсомолските секретарки преди 1989 г. можеха да напишат. То са едни реформи, едни магистрали, то са по 1 млрд. на година за Северозапада, то е едно "развитие на културата като национален приоритет" и "приемственост и устойчивост на развитието на въоръжените сили". И тем подобни, и тем подобни.

Те не знаят дали в петък ще са министри, но в четвъртък имат скицирана програма за три мандата и половина. Тъжна история.

Тъжна е историята на непредставените. На онези душици, които в нощта след изборите смекчиха тона към Борисов, обещаваха му безоблачни дни и чакаха на опашка пред кабинета на ГЕРБ, за да се докопат до властта. А сетне, когато вратата пред тях тресна, започнаха да кълнат люто и да се заканват на бъдещата власт. Говоря за ДПС и патриотите. За партията на Бареков въобще не ми се говори. Добре, че Джефри звъннал на Бойко, че да ги приеме... Евентуално.

Добре, а какво да правим без този исторически компромис "Ръка за ръка АБВ и реформаторите да крепят Бойко във властта".

Как какво? Това, което се прави във всяка демокрация, която е нормална, но недорасла за исторически компромиси - ходи се на избори. Трябва да се направи това, което трябваше да се направи след миналогодишните избори - пак вот. Странно е, че днес Радан говори със същите думи срещу предсрочен вот, които употребяваше и Пламен Орешарски преди година и половина... Ако миналата година имаше вот след вота, много лоши неща щяха да бъдат спестени на страната.

Странно е да предпочиташ синьо-червената мъгла и ново задкулисие пред избори. Странно е за нас!

Коментар на Петьо Цеков, в. "Сега"