За незаверения доклад на квесторите
Секция: Анализи
06 Ноември 2014 10:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За незаверения доклад на квесторите

/КРОСС/ Ако докладът, внесен в БНБ от квесторите, не е заверен, това означава, че всички одитори се дистанцират от отговорност за това което ще се случи. Така нареченият „одитен" доклад на трите фирми е „препоръка на ухо", която се разигра медийно за шокиране на общественостата, но без никаква правна стойност.

Цялата тежест на последствията от решението за отнемане на лиценза и обявяването на фалита на КТБ от БНБ ще се стовари върху българската държава. За разборките в рамките на политико-олигархични групировки ще трябва да плати обществото. Това не е морална битка за изчистване на плевел от нивата на българската банкова система - защото погрешната матрица зад КТБ не се ограничава само до тази банка.

Обявяването на фалита на КТБ с незаверен доклад, без цялостната картина на последствията и възможните варианти, преди да може новото правителство и нов състав на БНБ да направи балансиран преглед, е вероятно най-неоптималният вариант за действие, защото при него не само хората зад кадъра, но дори Цветан Василев ще остане „сух", с активите си или поне ще има изключителен ресурс да въздейства върху по-нататъшните събития. Нищо не му пречи да ги прехвърли на трети страни и лица, а те да ги препродадат и тогава активите, закупени с кредитите от тази банка, действително ще бъдат недосегаеми. За капак - дори може да се надява на щедра обезценка в хода на несъстоятелността, като ги погаси дори ако бъдат обявени за предсрочно изискуеми. Както посочих, идеята на атакуващите, че ако физическо го задържат ще могат да разменят свободата му и по-лека присъда срещу активи е наивна.

Другите акционери, кредитори и вложители със сигурност ще си вземат „своето" през съда (днес Порожанов ще им даде „нерадостната" картина за която БНБ нехае"). Атакуващите от Кой? и приятели ще останат доволни за успеха на разрушаването на банката и възмездието, но тази тяхна „победа" ще бъде платена от нас и по никакъв начин няма да премахне вируса в системата..

До следващата банка, която стане обект на атака.

Именно затова предложих смяна в подхода и защита на интереса на държавата и на банковата система в този процес - дори и при фалит на КТБ - т.е. максимално ограничаване на щетите и смяна на конфронтационния с преговорен модел.

КТБ е най-голямата мина, която Кой? и приятели, подготвят за следващото правителство - за да могат да го рекетират - при това без възможност то да реагира.

Уж са евроатлантици и проевропейски среди, а съзнават, че спасяването на банката през държавния бюджет ще повиши дефицита до 4%, с което на практика ще се лишим от шансове поне за две години изобщо да мислим за Еврозоната. Да сте чули нещо практично да се прави и по членството в Банковия съюз, защото от там не знаят?

Както казах многократно - в момента се подготвя кражба от нашите джобове уж в името на морална битка срещу един свален от пиедестала олигарх, а в същност за оцеляване на архитектите и мениджърите на българския преход.

Именно държателите на статуквото изчерпаха външните източници и затова преминаха към канибализъм, но не искат да платят сами цената, а да я прехвърлят върху обществото.

Илиян Василев

 

Илиян Василев – посланик на България в Русия (2000-2006 г.). Основател и почетен председател на Българския икономически форум и на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Член на УС на Българската асоциация за външна политика. От 2007 до 2011 г. е председател на Делойт България. Заместник-председател на българския Реформ Юнион Клуб. Инициатор и координатор на Софийското бизнес училище. Управляващ партньор на консултантската компания по анализи на проектни и стратегически рискове Innovative Energy Solutions.