Размерът на фискалният резерв към 30 септември на тази година е в размер на 8 млрд. 824 млн. лева
Секция: ИКОНОМИКА
06 Ноември 2014 13:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Размерът на фискалният резерв към 30 септември на тази година е в размер на 8 млрд. 824 млн. лева

/КРОСС/Размерът на фискалният резерв към 30 септември на тази година е в размер на 8 млрд. 824 млн. лева.

Данните съобщи служебният финансов министър Румен Порожанов по време на парламентарения контрол.

Порожанов уточни: В това число 8 млрд. 148 млн. лева са депозити на фискалния резерв в БНБ и 686 млн. лева са вземанията от европейските фондове на ЕС за сертифицирани разходи и аванси. По новата методология от тази година тези вземания от ЕС се начисляват в размера на фискалния резерв.

Финансовият министър обясни, че в края на месец юни България емитира мисия облигации на международните финансови пазари в размер на 2.9 млрд. лева, които имат за цел да обезпечат плащанията по процедиращите в средата на януари облигации.

По думите му върху текущия размер на фискалния размер влияе също така и извънредната емисия от краткосрочни ДЦК в края на месец на юни, емитирани за осигуряване на ликвидна подкрепа в банковия сектор в размер на 1.2 млрд. лева.

„Текущият размер на фискалният резерв е висок заради тези две емисии в размер над 4.1 млрд. лева. По-големите предстоящи плащания до края на годината и в началото на 2015-та съществено ще намалят ресурса на фискалния резерв", предупреди Румен Порожанов.

"Параметрите на фискалния резерв не осигуряват актуализацията на бюджета за тази година, която е крайно необходима, за да изчисти диспропорциите в приходната част и напрежението в разходната част на бюджета. Разходи, противоречащи на закона, не са извършвани и не могат да бъдат извършвани", заяви Порожанов.

Той посочи, че допълнителните разходи, които са направени, са с разрешение и с корекции. „Директно бюджетите на ведомствата бяха орязани на два пъти с по пет процента. Това нагнети напрежение. При увеличението на заплатите в МВР например има недостиг, защото не са били финансово планирани", посочи Порожанов.

„Анализът не показа нещо драматично, включително в разходите", каза още Румен Порожанов.