Руско-украинската ракета-носител „Днепър” изведе в орбита пет космически спътника
Секция: Русия
06 Ноември 2014 15:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руско-украинската ракета-носител „Днепър” изведе в орбита пет космически спътника

/КРОСС/ Руско-украинската ракета-носител „Днепър”  изведе в орбита космическия апарат ASNARO и още четири микроспътника от базата „Ясни” в Оренбургска област, съобщават от компания „Космотрас”, предаде ТАСС.

„Всички космически апарати бяха изведени в орбита с точност”, заяви представител на компанията.

От пресслужбата на руското министерство на отбраната уточниха, че стартирането на ракетата-носител е извършено в 10.35 ч. московско време. „С това извеждане в орбита Руските войски със стратегическо предназначение  потвърдиха ефективността на системата за обучение  и координиране на действията на военните екипи, провериха надеждността на полигонно-измервателния комплекс на РВСП, преминаващ днес през процес на дълбока модернизация”, подчерта представителят на министерството на отбраната полковник Игор Егоров.

Японският спътник ASNARO е по-евтината алтернатива на американските и европейските спътници за наблюдение – струва почти три пъти по-малко от останалите аналози, при това е оборудван с мощна оптична система, позволяваща проследяването на сравнително малки обекти от височина до 500 км. В Токио разчитат на продажбите на тези апарати извън граница.

Ракетата-носител „Днепър”

„Днепър” е ракета-носител кръстена на река Днепър. Представлява преконструирана междуконтинетална балистична ракета (МКБР) за изстрелване на изкуствени спътници в орбита. Използва се от компания “Космотрас”.

„Днепър” е производна на междуконтиненталната балистична ракета РС-20 „Воевода” (натовско обозначение SS-18 „Сатана”),  проектирана от конструкторско бюро Южное в град Днепропетровск, Украйна.  Ракетата използва токсични течни горива и е тристепенна: първите две степени са базирани на РС-20 „Воевода”, а третата е доработена и има подобрена система за управление.

Стартовата маса на носителя е 210 тона, а в двигателите на „Днепър” се използва изключително токсичното гориво хептил.

„Днепър” се изстрелва от стартовия контейнер на МБР „Воевода” с минометен пуск. Двигателят на ракетата се включва след като тя напълно излезе от пусковия контейнер.

Едно от основните преимущества на носителя от този тип е независимостта му от скоростта на вятъра.

Първият полет е направен на 21 април 1999 г. с извеждането на демонстрационен спътник UoSAT-12 в орбита. Спътникът е бил с тегло 350 kg и е изведен в ниска околоземна орбита от 650 km.