Татяна Самуил свири премиерно Прокофиев с Радиосимфониците
Секция: КУЛТУРА
06 Ноември 2014 17:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Татяна Самуил свири премиерно Прокофиев с Радиосимфониците

София /КРОСС/ Виртуозната руска цигуларка Татяна Самуил пристигна в София за съвместен концерт със Симфоничния оркестър на БНР под палката на маестро Емил Табаков. На 8 ноември /събота/ в зала „България" от 19.00 ч. тя ще изсвири за първи път в артистичната си кариера Концерт за цигулка и оркестър №1 на Сергей Прокофиев. 150-ата годишнина от рождението на композитора Анатоли Лядов ще бъде отбелязана с изпълнение на произведението „Вълшебното езеро". Славянският музикален празник в зала „България" ще завърши с популярната Симфония № 4 на Пьотр Илич Чайковски.
„За втори път съм в България. С вашата страна ме свързва едно изключително приятелство и творческо партньорство с пианистката Пламена Мангова. С нея реализирах дебютния си албум, като за 3 дни записахме 10-те сонати на Прокофиев", разказва Татяна Самуил, която е професор в Кралската Консерватория в Антверпен, Белгия. „Радостна съм, че сред моите ученици има и две българки. Това са Лия Петрова, която вече свири по цял свят и е лауреат от конкурса „Тибор Варга" в Швейцария и Йоанна Петрова, която също е изключително дарование".
Маестро Емил Табаков признава, че срещата с именитата цигуларка, носител на най-престижните световни награди, сред които и „Кралица Елизабет", е изключително удоволствие.
„Изпълнението на Концерт №1 на Прокофиев бе по моя идея и настояване. Не знаех, че Татяна не го е свирила преди и го подготви специално за гостуването си в София. Цигулковите концерти на Прокофиев не се свирят често у нас. Ето защо музикалното събитие в събота ще бъде посрещнато оправдано с голям интерес от публиката, от оркестъра и от Татяна", споделя маестро Емил Табаков.
За Татяна Самуил музиката и докосването до легендарната цигулка „Страдивари", която получава след 30-ата си година, имат съдбоносно значение. Не само за кариерата й, но и в житейски план. „В края на миналия творчески сезон претърпях тежка катастрофа. Не свирих повече от 3 месеца, защото бях парализирана. Не посягах въобще към цигулката. В болницата, когато се съвзех, помолих да ми донесат моята цигулка. Знаех, че силата на духа е много важна в живота и усещах Божията помощ. Не можех да стоя на краката си, но започнах да свиря. Медицинските сестри в болницата бяха забелязали, че пациентите се радват на тези мои изпълнения и отваряха вратите на болничните стаи, за да могат всички да чуят как свиря Бах. Възстанових се изключително бързо благодарение на музиката. Лекарите бяха единодушни, че с мен се случи чудо", развълнувано си спомня цигуларката.
Успоредно с концертната си дейност Татяна Самуил приема предизвикателството да посети Сомалия, за да се включи като преподавател в Академията на Юрий Башмет. „Неговата мисия е да създава майсторски класове, както в Русия, така и по целия свят. За мен е изключително приятно да помагам в развитието на таланти на възраст от 4 до 10 години. Често казвам на учениците си, че ако след 300 години остане нещо от нашето време, то това едва ли ще са материални постижения. Със сигурност във вечността ще остане духовното и образците на съвременното творчество. Изкуството ни създава, то няма да умре, а ще остави следа в бъдещето."