Цветът на Вселената – „космическо лате”
Секция: Наука
07 Ноември 2014 11:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цветът на Вселената – „космическо лате”

/КРОСС/ Когато гледаме към небето в ясна нощ, ни се струва, че сме обгърнати от черна завеса, сякаш прошарена от перлена слонова кост с леки диамантени отблясъци.Оказва се обаче, че тези светли отблясъци са само в „центъра" на Вселената.

Може да ни се струва, че Вселената е потънала в тъмнина, на фона на която светят ярки звезди, но истинският й цвят всъщност е бежов, твърдят учените. Те изследвали цветовете на светлината, излъчвана от повече от 200 хиляди галактики, за да установят какъв би могло да бъде крайният микс, ако цялото небе бъде обагрено.

Отговорът изненадал всички: цветът е нещо подобно на „кафе с мляко", т.е. „космическо лате", както го определили американските астрофизици Карл Глейзбрук и Айвън Болдри. Другите нюанси, които те предлагат, са „небесна слонова кост" или „вселенско бежово".

Те открили, че през последните 10 милиона години цветът на Вселената е губел непрекъснато първоначалния си син цвят, тъй като по-червените звезди са започнали да преобладават на фона на безкрая.

Цветът на една звезда преди всичко е индикация за нейната температура. Горещите звезди изглеждат сини, защото най-много енергия се излъчва в по-сините части на спектъра. Когато в тези части излъчването на топлина е по-малко, звездите изглеждат червени.

Двамата астронавти стигнали до заключението за бежовия цвят на Вселената, след като създали космически спектър, преди да го размесят според възможностите на човешкото око да възприема тези цветове.

Д-р Болдри разказва за телевизия NASA: Ние смятаме, че нашето изследване е достатъчно всеобхватно и отразява изследването на цветовете в продължение на няколко милиарда години. Реално погледнато, цветът е доста близко до бялото"...Нашият основен мотив за изчисляване на космическия спектър бе доста по-амбициозен от това да установим този цвят. Да, цветът е интересен, но всъщност космическият спектър отразява огромно количество детайли, които могат да ни разкрият историята на формирането на звездите".

Изследването доказало, че Вселената е променяла цвета си през последните 6 милиарда години от светлотюркоазено към бежово. В момента преобладаващият цвят е смесица от бледорозово, кремаво и лек тюркоаз - в зависимост от способностите на окото да се адаптира към различните количества светлина. За всички нормални хора на Земята, които биха искали да възпроизведат цвета на Вселената у дома, те препоръчват само един цвят - „космическо лате" или казано по-разбираемо - светлобежово.