/КРОСС/ Публикуваните от БНБ данни за състоянието на банковата система са добри, няма причина да чертаем песимистични сценарии, заяви Румен Гечев, член на Временната комисия по бюджет и финанси в НС, в интервю за БНР.
Гечев посочи варианти за запълване на дупката във Фонда за гарантиране на влоговете: „Или от фискалния резерв, или гаранция от страна на държавата, което също се счита за допълнителен заем. Имаме още един вариант - мислим, че трябва да се направи всичко възможно да се мобилизират средствата на БНБ, тъй като в „Банково управление" има определени резерви. Ще направим всичко възможно да проучим дали самата банкова система не може да реши този въпрос. Ползването на бюджета е кредитиране от последна инстанция, това е последният вариант. Той е най-бързият вариант, защото се плаща с готови пари. Но държавата не подарява тези пари, тя на практика ги дава назаем на Гаранционния фонд и при разпродажбата на активите на банката в несъстоятелност парите трябва да бъдат върнати обратно в бюджета.
След като депозитите до 100 хил. евро в КТБ бъдат изплатени, Фондът за гарантиране на влоговете остава празен: „Той продължава да се пълни от вноските на търговските банки. Това е въпрос на политика на Централната банка. Тя има възможност да увеличи вноските на търговските банки към този фонд, но неговото попълване ще отнеме време. Депозитите до 100 хил. евро са гарантирани по закон, така че държавата е длъжна в каквато и да е ситуация да намери средства и да финансира тези вложители, фирми и граждани".
Шефът на Гаранционния фонд обясни, че имат готовност да осъществят плащанията през няколко банки, за да не се създадат технически затруднения за хората, каза Гечев и допусна, че ако хората заявят банкови сметки, това може да стане по банков път. От началото на декември до Коледа средствата трябва да бъдат изплатени на всички вложители, каза депутатът.
„Следствието и прокуратурата трябва да си свършат работата. Ако държавата си е на мястото, би трябвало да стигне до крайния получател на парите. Очевидно е, че става дума за една голяма парична конспирация, за един добре организиран грабеж, който, за съжаление, ще ангажира, макар и временно, ресурсите на държавата, защото тя трябва да реши въпроса със задължителното изплащане на гарантираните депозити, макар и под заемна форма. Държавата трябва да направи всичко възможно, за да си върне парите заедно с лихвите", каза Гечев в коментар на темата за липсите в КТБ.
„Банковият надзор и други институции или са проспали - без да искат, или, по-вероятно, са имали някакви стимули. Когато ДАНС дойдат за утвърждаването на бюджета в парламента, ще ги питаме къде са били, когато тези 4 милиарда са отпътували в неизвестна посока, отбеляза Гечев.