Рашидов се завръща в министерството. Артисти чакат отговори за културата
Секция: КУЛТУРА
07 Ноември 2014 14:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рашидов се завръща в министерството. Артисти чакат отговори за културата

/КРОСС/Вежди Рашидов започва втория си мандат като министър на културата. Скулпторът се завръща начело на висшето арт ведомство след около година пауза в петък, 7 ноември, в 12 ч.

Рашидов ще заеме старото си работно място на столичния бул. „Стамболийски" № 17 след церемонията за встъпване в длъжност на новото правителство. След края на събитието Мартин Иванов и Вежди Рашидов ще пристигнат заедно в Министерството на културата.

Дали Иванов и някои от заместниците му ще получат предложение за постове на върха в културата, все още не е ясно.

Артистите искат да чуят от Вежди Рашидов стратегията му в търсенето на повече средства за всички области на културата, идеите му за усъвършенстване на реформата в сценичните изкуства. Театралите очакват Рашидов да създаде критерии при раздаването на субсидии, в момента парите се разпределят според бройката на посетителите в салона - независимо дали на сцената се създава изкуство, или чалга.

Обширни сектори страдат от години от липса на средства - книги, библиотеки, музеи, разкопки..., и очакват внимание от новия си началник. Венецът на управлението на Рашидов със сигурност ще бъде завършването на мегамузея, наречен неофициално Български Лувър, пише "Площад Славейков".

Ето какво гласи част от програмната декларация на ГЕРБ и Реформаторския блок за общото им управление:

17. КУЛТУРА И ДУХОВНОСТ

17.1. Насърчаване формирането на нова духовна среда за етнокултурно взаимодействие и интеграция на всички етнически и религиозни групи в единната българска нация.

17.2. Утвърждаване и развитие на културата като национален приоритет.

17.3. Превръщане на българската култура и духовност в основна на съвременния образ на националната идентичност.

17.4. Приемане на Национална стратегия за развитие на изкуствата, културните и творчески индустрии, културното наследство и културния туризъм 2014-2023 г.

17.5. Комплексно развитие на археологическите проучвания. Консервацията, реставрацията и експонирането на археологическите обекти ще се реализира успоредно с изграждането на инфраструктура за тях.

17.6. Дигитализация на материално и нематериално културно наследство на България.

17.7. Прилагане на иновативни и традиционни схеми за финансиране от публични и частни регионални, национални и европейски източници.

17.8. Модерно развитие на читалищната мрежа в страната чрез допълнителни източници на финансиране; нов закон за читалищата.

17.9. Балансирано развитие на отделните региони по отношение на културната политика.

17.10. Реформа в музейното дело и създаване на нов тип музейна експозиционна култура (Национален музеен комплекс „БГ Лувър"). Основа на промените ще е Концепцията за водещите столични музеи, разработена в предишния мандат на ГЕРБ.

17.11. Усъвършенстване на реформата в сценичните изкуства и осигуряване на средства за повишаване на стандартите на културните институти.