/КРОСС/ Професорът по икономика в университета „Джон Хопкинс" Стив Ханке, известен и като бащата на валутния борд в България, заяви, че случилото се с КТБ е част от модела след разклащането на комунизма в България.
В интервю за „Ню Йорк таймс" Ханке обяснява, че този „смъртоносен коктейл" се състои от „частни лица с тъмна репутация", примесен с „български политици, на които човек изобщо не може да има доверие". И всичко това „винаги завършва със сълзи". „Ню Йорк таймс" отбелязва, че фалитът на банката е първият в Източна Европа след банковата криза в региона през 90-те години. И понеже КТБ отдавна е финансов брокер на елита в България, нейното рухване хвърля светлина върху връзката между бизнеса и политиката в България.
Банкрутът на КТБ може да доведе до внасянето на съдебни искове към държавата от големите акционери и вложители, посочва изданието, пише "Преса".
„Ню Йорк таймс" привежда заключението в одиторския доклад на „Ърнст енд Йанг", „Делойт България" и AFA, че банката е „следвала неконвенционални и некоректни бизнес практики, като е извършвала сложни операции с цел да се прикрие същността на сделките". Отпускането на кредити е ставало чрез специални компании посредници и други подобни, което е несъвместимо с почтената банкова практика, допълва докладът.