/КРОСС/ Мисля, че правителството изигра по много лош начин ситуацията с отказа да плати допълнителните 2,1 милиарда евро членски внос в европейския бюджет. Те знаеха, че този проблем ще дойде, но решиха да се противопоставят без преди това да потърсят съюзници на своя страна. От около 6 месеца официалните лица знаеха, че това ще се случи. Дейвид Камерън обаче заяви че е научил само 2 дни преди срещата на Европейския съвет. Това е голяма каша и е доказателство за провала на неговото лидерство.
Това каза пред БНР лорд Роджър Лидъл представител на Лейбъристката партия. Лидъл е бил съветник по европейските въпроси на бившия премиер на Великобритания Тони Блеър, както и на бившия председател на ЕК Жозе Барозу. Днес лордът е председател на неправителствената организация „Политическа мрежа", която се занимава със социални въпроси. Според него проблемът не са финансовите неустойки, които биха засегнали Великобритания.
Не смятам всъщност, че проблемът са финансите. Проблемът е в начина, по който се подхожда към темата. Всяка страна-членка знае, че ЕК е пазител на договорите, а правилата са, за да се спазват и ние като Обединено кралство сме се съгласили да ги спазваме. Комисията просто прилага тези правила. Според мен е нужно малко повече спокойствие по темата. Бих допуснал, че е възможен някакъв компромис за изплащането на вноската, както и за механизма, по който тя се преизчислява, но за това е нужно успокояване на нервите, а не демонстрацията, която видяхме до този момент.
Камерън си въобразява, че ще подсили подкрепата за него, като влиза в конфликти с Брюксел. Може би това му носи някакви краткосрочни политически дивиденти. Но, ако наистина Камерън държи Великобритания да остане в ЕС, това не е правилният начин на действие. Постоянните спорове няма да помогнат за спечелването сърцата и умовете на хората в Европа. Затова според мен тактиката на Камерън е грешна. Тя основно се дължи на вътрешните противоречия в неговата консервативна партия. Камерън се стреми да угоди на евроскептиците и да предотврати изтичането на депутати към редовете на Британската партия на независимостта.
След предупреждението на Германия срещу намерението на Камерън да въведе нови ограничаващи мери за пристигащите на Острова работници, лорд Лидъл е на мнение, че той няма да може да предложи такова законодателство в парламента преди общите избори следващата пролет.
Не и толкова бързо. Не. Едва ли нещо значимо ще се случи преди общите избори. Истината е, че повечето британци приветстват чуждестранните работници, които идват в Обединеното кралство, за да си изкарват хляба с честен труд и да търсят по-добър живот. Британските граждани обаче искат да има гаранции, че няма трудова експлоатация на имигрантите, която да подбива размера на работните заплати. Нужни са мерки срещу такива фирми-подизпълнители, които докарват тук източноевропейци, настаняват ги в ужасни битови условия и им плащат много под минималната почасова надница. Тези проблеми трябва да се разгледат. Няма причина, освен това, хората, които не могат да си намерят работа във Великобритания след определен разумен период от време, да остават и да бъдат бреме за британската система за социални помощи. Но приказките на Камерън за някакъв избирателен контрол на свободното движение, са абсолютно неприемливи за нашите европейски партньори и са вредни за Великобритания. Ние имаме около 2 милиона британски имигранти, живеещи в други държави от Евросъюза. Как можем да очакваме към тях да се отнасят почтено и справедливо, ако ние се опитваме да наложим квоти?
Всъщност няма нито едно изследване, което да е представило доказателства за масови злоупотреби със социални помощи на чужденци от ЕС във Великобритания, подчерта лейбъристът.
Няма сериозни доказателства за злоупотреби. Всъщност, процентът на безработни е много по-голям сред британците, отколкото сред чужденците. Въпреки това смятам, че ако има някакви пропуски в системата и трудова експлоатация, те трябва да се поправя. Това е в интерес на българите, румънците или поляците, които идват тук. Защото лошите трудови условия подкопават техния труд и заплащането, което те наистина заслужават.
Запитан вярно ли е, че основен печеливш от възхода на Найджъл Фарадж и ЮКИП всъщност е Лейбъристката партия, защото той отнема от гласовете на консерваторите, Роджър Лидъл каза:
Не виждам нещата по този начин. Срамувам се от възхода на ЮКИП в родината ми. Последното от което Великобритания има нужда е популистка партия, която злоупотребява със страховете на хората и с етническата карта.
Мислите ли че Дейвид Камерън може да поиска референдум за напускането на ЕС под вътрешнополитически натиск от собствената си партия и от ЮКИП, смята Лидъл.
Има риск, да. Въпреки това което Дейвид Камерън иска и въпреки това което британският бизнес иска. Парадоксално е, че консервативната партия, която би следвало да е партия на бизнеса, следва политика, опасна за икономическия просперитет на страната. Но за съжаление, Камерън е притискан от популистки натиск, който поставя на риск британското членство в ЕС.