Правителство на всякаквите интереси
Секция: Анализи
08 Ноември 2014 13:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правителство на всякаквите интереси

Борисов рече: "Това правителство е на всички". Татяна Ваксберг чува тези думи съвсем буквално: като описание на правителство, в което са представени всякакви икономически интереси и всякакви идеологии.


#КОЙ, ТИМ, СИК, ДПС, национализъм, посткомунизъм, либерализъм - ехото от всички тези думи от вчера отеква в сградата на Министерския съвет. Фалшивата теза, че правителство трябва да има на всяка цена, вкара на „Дондуков" един невъзможен консорциум, стаен зад миловидното лице на Реформаторския блок и примирения поглед на премиера.

Най-дългосрочната опасност

Най-видимата отровна смес, произведена от новия кабинет, е тази на националпопулизма и либерализма; тя е и тази с най-дългосрочни и опасни последици. „Опасни", защото е познат само един начин за овладяване на балканския национализъм: убеденото му поставяне извън политическия разговор. В последните пет години обаче в България протича обратният процес - националпопулизмът (в лицето на „Атака") беше партньорски приет първо от ГЕРБ, после от БСП и ДПС, а сега (този път в лицето на Патриотичния фронт) го приеха и последните активни участници в политическия живот (Реформаторският блок и АБВ). От вчера в България няма нито една политическа сила, за която националпопулизмът да е истински неприемлив. И всички участници в този процес ще трябва да живеят с историческата отговорност за това свое решение.

Вход свободен за икономическите интереси

Твърди се, че кабинетът е толкова шарен, за да избута най-накрая от властта ДПС. Ако оставим настрана самото естество на такъв приоритет, остава едно основателно съмнение: ДПС наистина ли е извън това правителство? Доказателствата са по-скоро в обратна посока.

Първото е в придобилата вече популярност снимка на новия министър на финансите Владислав Горанов, седнал на една маса в заведение със самия Пеевски. Двамата отрекоха да са си говорили за нещо нередно, но много ще е трудно да убедят публиката, че това е точно така. Все пак двамата са започнали почти едновременно кариерата си в държавната администрация, където Горанов попада чрез Министерството на земеделието и горите - сфера, на която ДПС много държи.

 

Вторият интересен факт е в онези изречения от програмата за управление на кабинета, които се отнасят до дейности, традиционно привличащи ДПС. Например онова, в което се обещава отпускане на държавни средства точно за привлекателна област номер едно: "Структурни промени за управление на туризма и извеждането му като приоритетен отрасъл чрез решителна подкрепа от държавата".

И ако #КОЙ и ДПС изглеждат заинтересовани в това правителство, без да са преки лица в управлението, то други интереси са видими с просто око още на самата фасада. За министър на спорта, например, беше избран Красен Кралев - варненски бизнесмен, свързван открито с ТИМ (от 2004 г. оглавява футболния клуб „Черно море"). Фирмата на Кралев „МАГ адвертайзинг" участва с билбордове в първата предизборна кампания на НДСВ през 2001 г., поема рекламното обслужване на Глобул, а по времето на предишното управление на ГЕРБ тази и други фирми на новия министър получават поне 3 милиона лева от парите по европейски фондове за популяризиране на различни европейски програми. Такъв поне е изводът, който Медиапул прави от една справка, публикувана на сайта на Министерския съвет през юли 2013 година. Отделно от това „МАГ Адвертайзинг" печели 1,5 милиона лева, за да рекламира България в Русия като туристическа дестинация (данните са от Агенцията за обществени поръчки от 2010 г.). Кралев е и съучредител на партия „Новото време", където е един от четиримата заместник-председатели, наред с Мирослав Севлиевски, Борислав Цеков и Юлиана Дончева.

Недопустими политически компромиси

Към тези щрихи можем да добавим и биографията на самия премиер, който е традиционно представян в печата като фигура на групировката СИК. В първия си мандат Борисов се прочу и с това, че закриля контрабандисти с помощта на тогавашния президент и сегашен политически съюзник Георги Първанов.

Що се отнася до изненадващата (и непоискана, поне публично) подкрепа за правителството от „България без цензура", които са свързвани с финансиране от КТБ и определени енергийни играчи, това само допълва една вече изградена картина: правителство, за което са направени най-недопустимите от всички възможни политически компроси, само и само да се даде тласък на демафиотизацията и съживяването на публичната среда, но в замяна е получен съвсем друг резултат - укрепване на криминални процеси, гарнирани с доверие към националпопулизма.

 

Коментар на Татяна Ваксберг, "Дойче веле"

Снимка: Булфото, всички права запазени