София /КРОСС/ Земеделски производители у нас предупреждават за опасност от сериозен дъмпинг на пазара от следващата пролет. Заради руското ембарго на селскостопанска продукция от Европейския съюз, през февруари се очаква производители от Испания и Италия да се върнат на вътрешния пазар на общността и да направят дъмпинг на цените на местните производители.
За последните 25 години производството на плодове и зеленчуци у нас е намаляло в пъти, съобщиха от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. "Почти три правителства и трима зам. министри казваха, че зеленчукопроизводството и плодопроизводството е техен приоритет. Ей Богу, до момента не разбрах какво направиха. Освен обещания, декларации и хиляди срещи - нищо останало не видяхме", заявява Антоанета Божинова от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци.
Всички земеделски производители в страната получаваха до момента по 28 лв. субсидии на декар обработваема площ. Зеленчуко- и плодопроизводството обаче са много по-тежки и трудоемки, но затова и печалбата е по-голяма. В момента консервните ни фабрики внасят продукти от съседна Гърция. "При тях субсидиите са на 100%, а при нас - на 30%", коментира Божинова.
Според гръцки производители в момента нито ЕС, нито гръцката държава субсидират продукцията им. Седем гръцки кооперации на острова са обединили усилията си, за да рекламират продукцията си. За да станат по-популярни зеленчуците им в България, Полша и Германия, те ще похарчат за реклама 3 млн.евро. 50% от сумата дава ЕС, 30% - гръцката държава, а 20% - самите кооперации. Гръцките производители инвестират в реклама и заради руското ембарго на селскостопанска продукция от ЕС.
"Проблемът е, че много от испанските и италианските производители ще загубят руския пазар и ще се върнат на европейския. Това означава, че те ще влязат и на нашите пазари и ще подбият цените. Това определено ще създаде проблем. Тепърва ще се сблъскваме с него. До тогава ще мислим. Аз мисля, че проблемът ще наболее от февруари нататък", обясни Емануил Даракис, председател на Сдружението за земеделци от остров Крит.
Очаква се дъмпингът в пъти да намали родното производство, съобщи ТВ7.