Чужди производители подбиват с пъти цените на нашите
Секция: ИКОНОМИКА
08 Ноември 2014 13:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Чужди производители подбиват с пъти цените на нашите

София /КРОСС/ Земеделски производители у нас предупреждават за опасност от сериозен дъмпинг на пазара от следващата пролет. Заради руското ембарго на селскостопанска продукция от Европейския съюз, през февруари се очаква производители от Испания и Италия да се върнат на вътрешния пазар на общността и да направят дъмпинг на цените на местните производители.
За последните 25 години производството на плодове и зеленчуци у нас е намаляло в пъти, съобщиха от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци. "Почти три правителства и трима зам. министри казваха, че зеленчукопроизводството и плодопроизводството е техен приоритет. Ей Богу, до момента не разбрах какво направиха. Освен обещания, декларации и хиляди срещи - нищо останало не видяхме", заявява Антоанета Божинова от Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци.
Всички земеделски производители в страната получаваха до момента по 28 лв. субсидии на декар обработваема площ. Зеленчуко- и плодопроизводството обаче са много по-тежки и трудоемки, но затова и печалбата е по-голяма. В момента консервните ни фабрики внасят продукти от съседна Гърция. "При тях субсидиите са на 100%, а при нас - на 30%", коментира Божинова.
Според гръцки производители в момента нито ЕС, нито гръцката държава субсидират продукцията им. Седем гръцки кооперации на острова са обединили усилията си, за да рекламират продукцията си. За да станат по-популярни зеленчуците им в България, Полша и Германия, те ще похарчат за реклама 3 млн.евро. 50% от сумата дава ЕС, 30% - гръцката държава, а 20% - самите кооперации. Гръцките производители инвестират в реклама и заради руското ембарго на селскостопанска продукция от ЕС.
"Проблемът е, че много от испанските и италианските производители ще загубят руския пазар и ще се върнат на европейския. Това означава, че те ще влязат и на нашите пазари и ще подбият цените. Това определено ще създаде проблем. Тепърва ще се сблъскваме с него. До тогава ще мислим. Аз мисля, че проблемът ще наболее от февруари нататък", обясни Емануил Даракис, председател на Сдружението за земеделци от остров Крит.
Очаква се дъмпингът в пъти да намали родното производство, съобщи ТВ7.