Заместник главният мюфтия: Няма радикален ислям, има престъпно поведение
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Ноември 2014 09:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заместник главният мюфтия: Няма радикален ислям, има престъпно поведение

София /КРОСС/ Тероризмът, много често се казва, няма религия. Това е гнет. Не може да го свържем с никаква религия - това е поведение на човека - насилие, агресия и то трябва да бъде наказано от всички. Това заяви пред bTV заместник главният мюфтия Бирали Мюмюн.
Той подчерта, че конфликтите в Близкия Изток са политически и социални, но допълнително се украсяват с религия, като това е практика не само на исляма.
„Зрелият човек трябва да различава престъпното поведение от това, което е мотивирано религиозно", подчерта духовникът, като допълни, че ако има припокриване, то всички мюсюлмани по света би трябвало да са радикално настроени, а това не е факт.
„В Близкия Изток и като цяло в света има дефицит на доверие, на ценности, на справедливост. Това насилие не идва от само себе си. Тази патология на религиозната мисъл не е безпочвена, тя се базира на един бекграунд в средата, в която живеят хората", заяви заместник главният мюфтия.
По думите му не бива да се обобщава деянието на определени хора с представите за религията, защото това води до „пренасянето на определени конфликти, които са локални, на места, където няма конфликт и по този начин може да се зароди".
Мюмюн призова да търсим другия и да се запознаем с религията, а не да се запознаваме чрез конфликтите. Като пример той даде случая с нерегистрираната организация "Ал-Уакф Ал-Ислями", с която беше свързан покрай имамското дело.

Той подчерта, че не е получавал пари за проповядване на радикален ислям, но отразяването на случая е дало възможност на някои хора да трупат рейтинг на гърба на мюсюлманите.

Друг пример беше видеото, снимано в ромската махала на Пазарджик през 2009 г., което показва традиционна религиозна сценка с участието на деца, но беше свързано с „Ислямска държава".

„До каква степен ще се търси това търпение на мюсюлманите, представете си, че не всеки човек умее да владее себе си", възмути се Бирали Мюмюн, като посочи, че изолирането на мюсюлманите може да създаде предпоставки за неприятни явления.