Кадиев: КФН умишлено стои настрани по казуса "КТБ"
Секция: ИКОНОМИКА
09 Ноември 2014 16:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кадиев: КФН умишлено стои настрани по казуса "КТБ"

София /КРОСС/ По случая с КТБ ГЕРБ прехвърлиха цялата вина върху БНБ и не споменаха нито веднъж институции, които са пряко свързани с техни кадри. В случая - КФН със Стоян Мавродиев и Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори с председател бившият депутат от ГЕРБ г-жа Ваня Донева. Това заяви в интервю пред "Капитал" депутатът от "БСП лява България" Георги Кадиев. Повод за интервюто е реакцията му в пленарната зала на Народното събрание преди седмица, когато попита защо не се търси отговорност и на Комисията за финансов надзор, на която КТБ е поднадзорна заради това, че е публична компания.
Моите критики към КФН са не заради това, че Стоян Мавродиев е бивш депутат от ГЕРБ, който си написа закон сам за себе си, за да стане след това председател. Аз искам институциите в България да работят и когато видя институция да пропуска такъв голям казус, какъвто е КТБ, започвам да задавам въпроси, обясни поведението си Кадиев.
Според него КФН умишлено стои настрани по казуса.
"Не е извършила превантивната дейност. Не е предупредила инвеститорите - собствениците на акции на КТБ, пенсионните фондове, които примерно имат сметки в КТБ, и други поднадзорни лица, които по един или друг начин са свързани с КТБ" - напомня депутатът.
"Абсурдно е свидетел по дело срещу Брендо за пране на пари от наркотрафик, който се е скрил от съда, да бъде председател на финансов надзорен орган. Това излага България - прави ни "тъмни балкански субекти", посочва още Кадиев.
Според него изводът от случая с КТБ е, че БНБ, КФН, финансовото разузнаване, ДАНС и всички, допуснали казуса, очевидно не работят.
"Вторият извод е какво трябва да направим, за да засилим институциите, и тук си заслужава един дебат дали БНБ трябва да се слее с КФН", анализира депутатът. Той посочва, че когато България се присъедини към Единния надзорен механизъм, трите най-големи банки ще са под надзора на ЕЦБ и тогава работата на централната банка ще намалее, пише "Дневник".