/КРОСС/Ясна електронна система в здравеопазването - това е първото нещо, с което като здравен министър ще се заеме Петър Москов. За това той си залага главата, гарантира самият той в студиото на Нова телевизия тази сутрин.
Ще направя нужното в 2015 година да има електронна здравна карта, електронна рецепта, електронно здравно досие, обеща Москов, като уточни, че това ще стане до края на следващата година, тъй като предстоят доста процедури.
Яснота, прозрачност, определен пакет - това е първият ми ангажимент, потвърди новият здравен министър.
Медицината ще трябва постепенно, но убедително да се върне в болниците, за сметка на търговията. Здравеопазването не е търговия. Медицината е високо специализирано занимание, което се нуждае от високо заплащане.
Заедно с БЛС сме формирали доста съвместни документи и няма да се отметнем от тях, каза Москов, но той, макар и запознат с искането на лекарите за увеличаване на здравната вноска, заяви, че към момента това не е приоритет на министерството.
Москов ще работи и за повишаване трудовото възнаграждение на медицинските кадри.
Министърът вече е направил своето предложение за екипа, с който иска да работи, но не го съобщи в ефир.
Москов обясни, че ще бъде въведена и комисия за текущ контрол на изразходването на бюджетни средства. „Още по времето на мандата ми като общински съветник в София бяхме направили такава комисия, предвиждаме да я направим и в парламента. Ще разчитаме на правилата и на публичността. Трябва ми месец, но обещавам, че от януари ще качим в интернет всяко едно решение. Това е начинът да излезем от сенките", допълни Москов.
Москов коментира и публикацията, според която зам.-финансовият министър в първия кабинет „Борисов" се връща във властта като министър, за да контролира държавната Българска банка за развитие, която, според публикацията, се е превърнала в „касичка" за финансиране на проектите на депутата от ДПС Делян Пеевски.
Редно е Владислав Горанов да даде отговор, каза Петър Москов.
При първото управление на Борисов Горанов сам се отказа от политиката с обяснението, че с 2000 лева заплата не можел да изхранва децата си.
Номинацията му за финансов министър във втория кабинет „Борисов" предизвика полемика именно заради връзките на Горанов с Пеевски. През 2010 година бе публикувана снимка на Горанов - тогава зам.-министър на финансите - и Пеевски. Двамата седят на маса в кафене и разговарят. Снимката се появи в сайта „Гласове" с уточнението, че е направена дни преди изтичането на срока, в който Министерството на финансите трябваше да даде отговор на 11 главни редактори в коя банка са парите на държавните предприятия. По-късно се оказа, че "лъвският пай" държи Корпоративна търговска банка с мажоритарен собственик Цветан Василев. След разрив между Пеевски и Василев и последвала атака срещу КТБ банката бе поставена под специален надзор от БНБ на 20 юни. На 6 ноември лицензът й бе отнет от Централната банка.
„Не съм имал амбиция да ставам министър. Сега е нужно мнозинство за тясна програма. Заради конструкцията в кабинета на видими места трябваше да има позиционирани хора, които да дават ясна индикация, че стоят зад правителството. Много качествени хора си тръгнаха с обида от министерството, не защото нямаха добри идеи, а защото зад тях не стоеше мнозинство, което да ги реализира", категоричен бе здравният министър.
„Сигурен съм в това, че поддържането на модел в който един етнос бива държан във феодално подчинение, а в същото време върхушката му краде на високи нива, е лошо. Българските граждани, независимо от тяхното вероизповедание и етнос, трябва да бъдат обединени на политически принцип. Тук обаче темата не е ДПС, а моделът, чийто основен политически носител през годините бе ДПС - моделът на срастване на властите. Не говорим за господин Пеевски, утре на негово място може да бъде инсталиран друг. Ако не се променят правилата, винаги ще има „Някой". Нужна е борба с модела", категоричен бе той.