Всички 5-годишни ще ходят на забавачка
Петгодишните деца задължително да посещават предучилищна подготовка, ще бъде записано и в новия закон за средното образование. Освен това там вероятно за първи път ще бъдат заложени стандарти за това какво трябва да знаят и могат децата от влизането си в ясла на 3 години до първия училищен звънец. Новоизбраните депутати вече работят по текстовете на нормативния акт, който се очаква да стане факт в най-кратки срокове.
Идеята за обхващане на всички деца е още от 2010 г. Тогава образователното министерство заложи мярката, за да подобри постъпването в училище.
в. Преса
Посетителят на измислени митинги
Време е да си кажем истината откровено - президентът Росен Плевнелиев е един опасен митоман. А последните му театрални закачки на тема история и фалшивата клоунада на моралистичния му антикомунизъм започват да придобиват комедийни оттенъци. Тези дни Плевнелиев си позволи да излъже така очевидно и толкова високопарно, че вероятно в друга държава вече щеше да си събира в кашонче снимките на Бойко Борисов от кабинета и да напуска опозорен завинаги сградата на "Дондуков" 2.
Президентът на България излъга, че е бил на митинг на 10 ноември 1989 година. Излъга пред журналисти. Описа някаква сапунено-розова история как със свой приятел написали два лозунга "Съд за виновниците" и "Дворците на БКП да станат болници и училища" и отишли да протестират край Народното събрание. Официалната история на прехода обаче не е запомнила такъв митинг. Защото няма как настоящият държавен глава да е чул по радиото, че ще се извършва промяна в държавата. Новината на практика е обявена постфактум. Вярно е, че в по-късните си години като бизнесмен той се е занимавал с хороскопи и може да е имал някакъв досег с окултното, но не ни се вярва, че астралните сили дават редовна политическа сводка за проблемите в държавата. Още едно драматично съвпадение. Как става така, че същия ден, в който Плевнелиев произнесе думите си, едно столично издание бе излязло със снимка, на която се виждат именно описаните от президента лозунги. Това, което Плевнелиев не е прочел при сутрешното си кафе обаче, е, че митингът е проведен поне седмица след 10 ноември.
Тази опашата лъжа, това измисляне на героична и демократична биография на настоящия президент всъщност е великолепна метафора за подмените и измамите на прехода. Незабележимите кариеристи от предишните времена можеха да изплуват във водите на демокрацията само чрез безкрайна измама и постоянна антикомунистическа истерия. Това са едни фалшиви герои, с фалшива патетика и още по-фалшива мотивация. Точно поради тази причина всяко изявление на Плевнелиев покрай датата 10 ноември вече трябва да се посреща с безкрайно подозрение. Този човек е митоман и вече почва да вярва на собственото си фентъзи. Нещо повече. Пред очите ни се прави опит цялата история да бъде прочетена по фалшив начин. Същият президент обяви горянското движение за "най-масовата съпротива срещу настъпването на комунизма по съветски модел в цялата Централна и Източна Европа". Боже мой! Всяка лъжа би трябвало да има някакви граници, защото иначе тя се превръща в мощен инструмент за промиване на мозъци. Президентството се превърна в най-голямата фабрика за лъжи и е време да разчетем идеологията зад всичко това. Опитват се да ни накарат да вярваме в лъжите, за да могат номерата им да минават лесно. Ето защо днес дисидентството е да помниш. Да помниш въпреки господарите на забравата, защото само по този начин може да има съпротива срещу измислените герои, постоянните лъжци и посетителите на несъществуващи митинги.
в. Дума
Военните разведки против обединение с цивилните
Определено има съпротива към идеята за обединение на военното и цивилното разузнаване, но още нищо не е ясно. Това каза вчера военният министър Николай Ненчев.
Преди дни депутатът от Реформаторския блок ген. Атанас Атанасов, който е спряган и за председател на комисията по вътрешна сигурност, обяви, че до няколко дни "ще стане факт единна разузнавателна служба". Той поясни, че ще бъдат обединени Националната разузнавателна служба и военното разузнаване. Новата структура ще се нарича Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР).
Военните разузнавачи твърдят, че работата им е коренно различна от тази на цивилните и обслужва друг тип дейности. От няколко години във всяко формирование зад граница има звено от служба "Военна информация". То трупа данни предимно за въоръжение, техника, обучение на паравоенни формирования и други чисто военни инициативи, които са полезни за бойците ни на мисия.
Възможно е да настъпят промени и в Държавна агенция "Технически операции,, (ДАТО). "Всичко е въпрос на дискусия, все още не са взети конкретни решения дали да бъде закрита, или преобразувана тази агенция", обясни вътрешният Веселин Вучков. В края на 2013 г. службата за подслушване на МВР бе извадена от вътрешното ведомство и преобразувана в самостоятелна агенция към МС, за да няма злоупотреби. ГЕРБ планира и да върне служба БОД от ДАНС обратно в МВР.
Посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън коментира вчера, че през 2013 г. в България е била извършена съществена реорганизация в сектора за сигурност "без никакви консултации или подготовка". "Нов период на радикални промени би намалил ефективността на нашето партньорстю. Надяваме се,че всяка промяна ще бъде съгласувана, внимателно планирана и внедрена постепенно и търпеливо", допълва Алън в статия в Медиапул.
в. Труд
Всички със специални лихви в КТБ горят
Всички влогове с преференциални лихви в КТБ да не са защитени независимо от размера им и собствениците им няма да получат пари от гаранционния фонд. Това ще стане с промяна в Закона за гарантиране на влоговете.
Кабинетът вече я одобри на първото си заседание вчера. След затварянето на КТБ на 20 юни квесторите свалиха всички специални лихви до нивото на останалите. Но има спор към коя дата са важали лихвите. Сега това е датата на отнемане на лиценза - 6 ноември. След поправката тя ще е тази на влизане на квесторите.
в. 24 часа
Приходите в бюджета през 2014 г. ще са с 1,1 милиарда лева по-малко от разчетите
Допълнителните разходи ще бъдат 278 млн. лева., а не 448 милиона, предложени от Близнашки
С новата актуализация на бюджета правителството на Бойко Борисов е прецизирало разходната част, за да бъде ползван по-оптимално ресурсът. Това става ясно от думите на новия министър на финансите Владислав Горанов пред БНТ, цитиран от investor.bg.
"Иначе приходната част остава оценена в нивата, на които беше направена от служебното правителство -близо 1,1 млрд. лева по-малко приходи спрямо разчетените в закона (за бюджета -бел. ред) за 2014 година", допълни още финансовият министър.
Основните икономии при новата актуализация на бюджета ще бъдат от инвестиционната програма на правителството на Пламен Орешарски, уточни Горанов. Много проекти в нея не са били изпълнени и съответно -не са били финансирани Това означава, че няма да има пряко засегнати системи от намаляването на разходите, както е предвидено в новата актуализация на бюджета, допълни той. Горанов посочи, че до края на годината допълнителните разходи в бюджета ще бъдат 278 млн. лева.
в. Класа
Мистерия с тефтерче
Bътрешният министър Веселин Вучков научил от медиите за откраднатите тефтерчета по делото срещу бившия шеф на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов, призна той пред "Нова телевизия". Кражбата е станала миналата сряда, но министърът научил за нея едва вчера сутринта. Ще се работи по всички версии за изчезналото тефтерче, увери МВР шефът. Запитан как може оригиналът да изчезне от частен автомобил на експерт, Вучков отговори, че му е трудно да си обясни толкова важно веществено доказателство да бъде оставено без особен надзор от вещо лице. Той добави, че по принцип е възможно да бъде изнесено от МВР, като се назначи експертиза. Междувременно Софийската градска прокуратура тръгва
в. Земя
Кой си избира съдия по делото КТБ
Още преди да му е даден ход, делото за несъстоятелността на КТБ започна да създава напрежение. След като ръководството на Софийския градски съд бламира искането на съдебни репортери изборът на съдия да стане в присъствието на медиите и го разпределиха "на тъмно" на командированата съдия Калинка Илиева, във вторник последваха още съмнителни обстоятелства. В резултат от заформящия се скандал Илиева се е отвела от процеса, а отново чрез компрометираната система за случайно разпределение делото е дадено на съдия Иво Дачев. Изборът се е случил пак без поисканата публичност. Ролята на съдията по делото ще бъде ключова за крайния изход от казуса КТБ. Той ще координира синдиците, които ще бъдат назначени в банката след фалита й и ще определи началната дата на несъстоятелността й. От нея ще зависи дали ще бъдат признати прихващанията за над 1 млрд. лв., т.е. дали кредиторите въобще ще получат нещо.
в. Капитал Daily
Пропастта между Северна и Южна България се задълбочава
София привлича 80 пъти повече чужди инвестиции от Силистра. Отличник в усвояването на еврофондовете е Габрово
Повечето области в страната се възстановяват от кризата бавно, но все пак осезателно - това личи особено на пазара на труда в последните месеци. Пропастта между Северна и Южна България обаче се задълбочава. Регионалната политика и еврофондовете не намаляват различията, а политическата нестабилност и пасивността на местните власти за привличане на инвестиции спъват крехкото икономическо развитие. Инвестиционната активност във всички 28 области остава далеч от предкризисните си нива и това важи в най-голяма степен за столицата. Това са някои от изводите на Института за пазарна икономика в изследването "Регионални профили: показатели за развитие" за 2013 г.
Областите в южната част на страната вече се отлепват от дъното, докато тези в северната част затъват още повече. Областите в най-лошо икономическо състояние се увеличават от две (Разград и Силистра) през 2012 г. до пет през тази година. В групата вече влизат Търговище, Ловеч и Монтана. "В петте области няма нещо, което да е много положително. Регионалната политика у нас не работи и ако смятаме и през този програмен период да работим така, регионите няма да се сближат. Нужни са различни, таргетиращи политики за отделните области, които да отчитат различията в развитието", коментират изследователите.
По отношение на нарастването на доходите през последните 10 г. пропастта между столицата и най-бедните области става драматична. За периода 2004-2013 г. доходите в София растат с близо 13% средно на година, а за страната - с 8.5%. Тук Ловеч изостава най-много - с едва 3% ръст на доходите годишно. След столицата най-развитите икономически области остават Варна, Бургас, Пловдив и Благоевград.
Нито една област не може да стигне предкризисните нива на чужди инвестиции от 2008 г., като най-много губи столицата. Въпреки това разликите отново са драстични - София привлича 80 пъти повече инвестиции от най-зле представящата се област Силистра. На софиянец се падат по 9009 евро чужди инвестиции, а на човек в Силистра - едва по 111 евро. Област София, която е на второ място, е със значително по-малко чужди инвестиции на човек - 5413 евро.
Бургас е голямата изненада в тазгодишното изследване. В кризата областта е успяла да утрои чуждите инвестиции - за периода 2008-2012 г. те са стигнали 5 млрд. лв. Според данните притокът на инвестиции е в области с по-високо благосъстояние на населението. "Тази връзка не е еднопосочна. Не само преките инвестиции са важен фактор за развитие, но и инвестициите се насочват към вече високо развити области, защото те предлагат повече възможности - по-голям пазар, по-висока покупателна способност, повече контакти с развили се фирми и т.н.", обясни Десислава Николова от ИПИ. Притокът на преките чужди инвестиции между 2007-2009 г. са били насочени в областите със строителен бум - София, Перник, Варна и Бургас. След това обаче привлекателни стават и индустриални центрове като Габрово, Стара Загора и Пловдив.
Като цяло в страната се отчита подобряване на пазара на труда, но заетостта все още не може да стигне нивата отпреди кризата. Общото възстановяване обаче идва от областите на юг от Стара планина. През миналата година заетостта остава под критичния праг от 40% в седем области - Видин, Враца, Ловеч, Монтана, Разград, Силистра и Търговище. Обратно - в Южна България са разкрити повечето работни места, а най-много са те в София. Шумен е с най-високата безработица - 26%.
За трета поредна година номер едно по усвояване на еврофондове е Габрово. Бургас също се отличава и заема второ място. Сериозни дисбаланси се отчитат и тук - претеглени към броя на населението през 2013 г., общо усвоените средства към края на януари тази година варират от 0 лв. (като пернишката община Ковачевци) до над 4 хил. лв. на човек в отделните общини. В над 50 общини усвоените средства са под 100 лв. на човек, като тук е и Пловдив, който е най-слабо представящата се област, както и Кюстендил. Изненадващо Разград се нарежда на шесто място по усвояване на европейски пари с 5581 лв. на човек.
Изненада, но с негативен знак, носи и Стара Загора. Областта изпада от групата на вторите най-развити икономически области - Пловдив, Бургас, Варна и Благоевград. Въпреки че пазарът на труда е бил стабилен през кризата, в последната година безработицата расте. Това може да се дължи на завършването на магистрала "Тракия". За сближаването на регионите няма да помогне и фактът, че ключовите инфраструктурни проекти, започнали през 2012 -2013 г., са в южната част.
"През последните години в образованието и здравеопазването протичат по-скоро негативни тенденции, които в голяма степен са следствие от липсата на ясно изразен курс към реформи от страна на централната власт", коментират изследователите. Здравноосигурените лица намаляват от 87.3% на 86.1%, а коефициентът на записване на населението в V-VIII клас спада от 81% на 79.7%. Във Варна например броят на здравноосигурените пада от 2009 г. с над 7 процентни пункта до 82% м.г. В Смолян пък здравноосигурените са над 90%, а само в Габрово, Кюстендил и Кърджали са повече.
ДЕМОГРАФИЯ
Вече няма нито една област у нас, в която децата (до 15 г.) да са повече от възрастните хора (над 65 г.). От 2010 г. насам всички области са с отрицателен естествен прираст. Най-нисък е прирастът във Видин, Кюстендил, Монтана, Перник, Ловеч, Враца и Габрово. Единствените области, в които населението се увеличава през м.г., са столицата и Бургас. Интересен детайл от изследването е, че през 2013 г. посещенията в кината и театрите са на рекордни за последните няколко години нива, като това важи дори за по-малки области като Търговище.
в. Сега
Крадат по 8 коли на ден
Джихадисти се возят на крадени от България скъпи джипове. Коли с родна регистрация са засичани все по-често сред членове на организацията "Ислямска държава", сочат данните на родните спецслужби. Между 4 и 8 луксозни возила изчезват всекидневно от страната, научи "Стандарт". Голяма част от тях отпътуват безпроблемно през Турция за Близкия изток. Според последните данни на МВР за първите девет месеца на тази година са откраднати 2598 автомобила. Само в София действат няколко групи автоапаши, които са влезли в тясна договорка с араби, твърдят разследващите. Скъпите коли се измъкват често и чрез лизингови измами. За тях се плащат една-две вноски, след което с "туристическа цел" возилата напускат пределите на страната.
в. Стандарт
Дупките в бюджета носят свръхдефицит от 3,7 на сто
До 3,7 процента от брутния вътрешен продукт ще нарасне дефицитът към края на годината, което автоматично ще вкара страната за втори път в свръхдефицит.
Това стана ясно от изказването на финансовия министър Владислав Горанов. Той представи одобрения от Министерския съвет проект за актуализация на бюджета за 2014 г.
"Има натиск върху правителството да се вмести в допустимите 3%, но не искаме да прехвърляме за следващата година просрочените задължения към бизнеса", обясни Горанов.
Той побърза да заяви, че сегашният кабинет не носи никаква вина за "аварийната" ситуация и ще започне незабавни мерки за постепенно намаляване на дефицита.
Пред медиите Владислав Горанов направи кратка оценка на състоянието на държавните финанси към момента, подчертавайки нереализуемите прогнози за приходната част. Очаква се неизпълнение на приходите в размер на 1 млрд. лв.
Горанов уточни, че най-негативно влияние върху бюджета оказва влошената събираемост на ДДС от внос. На 25,7 млрд. лв. са разходите към 31 октомври в сравнение с предвиденото. По думите му при съставянето на бюджета за настояващата година предишното правителство не е взело под внимание реалните икономически възможности.
Горанов отбеляза също, че дупката в бюджета се дължи и на лошото управление на оперативните програми.
За да се запълнят дупките в бюджета, се предвижда и тегленето на нов държавен дълг. До края на годината ще бъдат изтеглени 4,5 млрд. лв., като част от парите са предвидени и за покриване на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка (КТБ). Държавата ще отпусне безлихвен заем на Фонда за гарантиране на влоговете, с помощта на който ще се набави необходимият ресурс за изплащане на депозитите.
Междувременно с актуализацията на бюджета ще се настоява и за допълнителни средства на някои от министерствата. Причината е, че дейността им до края на годината е застрашена заради орязването на парите на ведомствата преди няколко месеца.
Най-много средства - 125,5 млн. лв., ще бъдат отпуснати на Министерството на вътрешните работи. Парите ще отидат за увеличението на заплатите на служителите от ведомството. За социални плащания ще бъдат отпуснати допълнителни 50 млн. лв. Регионалното министерство ще може да разчита на още 16,4 млн. лв., за да се продължат пътните проекти и да се планира подготовката за почистване на пътищата през зимата.
За министерствата на правосъдието, транспорта и земеделието също ще има средства. Държавен фонд "Земеделие" ще получи 70 млн. лв., с които ще бъдат направени националните плащания за животни и ще се предвиди държавната помощ за болестта "син език". Правителството одобри и допълнителните средства за здравната каса в размер на 100 млн. лв., а на Министерството на здравеопазването ще се дадат 43 млн. лв. По отношение на здравеопазването Горанов коментира следното:
"Не е тайна, че разходите се увеличават непропорционално на възможностите на обществото. За мен болниците са като волтаиците - всеки строи болница и очаква НЗОК да започне да й плаща".
В заключение финансовият министър уточни, че актуализацията на бюджета вече е внесена за обсъждане в парламента. Предполага се, че до края на седмицата проектът ще влезе за обсъждане в пленарната зала, след като мине и през бюджетната комисия.
в. Новинар