Reuters: Киев изнудва и Запада, и Русия – печелят украинските олигарси
Секция: Коментари
12 Ноември 2014 10:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Reuters: Киев изнудва и Запада, и Русия – печелят украинските олигарси

/КРОСС/ „Колкото и да им даваме, те винаги ще искат повече”, твърди висш дипломат от Брюксел.

Официален представител от Брюксел, цитиран от Reuters, заяви, че “украинците манипулират ЕС”, а Брюксел едва сега осъзнава необходимостта да защитава собствените си интереси. Така, почти година след Евромайдана в Брюксел се усещат колебания относно проявената щедрост на Европейския съюз да отмени вносните мита и да финансира газовите доставки от Русия за Украйна, отбелязва агенцията.

Подозренията, че Киев злоупотребява в отношенията си със Запада, не са рядкост, докато част от киевския елит флиртува едновременно и с Русия на фона на ескалиращото насилие в източната част на страната. “Въпреки пролятата кръв в Източна Украйна, и двете страни в конфликта биха си сътрудничили в изнудването на Европа. Колкото и да им даваме, те винаги ще искат повече”, цитира Reuters висш дипломат от Брюксел.

Разпространението на тези настроения на съмнение биха могли да затруднят бъдещите преговори между Европейския съюз и Украйна и да доведат до по-настоятелни искания към Киев за реформиране на политиката и икономиката в страната.

Тази година Европейският съюз отмени митата върху вноса от Украйна, но разреши на Киев да запази тарифите за украинския бизнес. В същото време Украйна търгува свободно и с Русия.

“Украинските олигарси спечелиха най-доброто от двата свята”, коментират в Брюксел.

Други са по-оптимистично настроени. Андрей Пленкович, председателят на хърватската делегация в Европейския парламент, смята проведените през изминалия месец избори в Украйна за гаранция за ново начало на партньорство с ЕС: “Украинците избраха европейския път. Ние сме тук, за да им помагаме и да ги поддържаме.”

В европейската публична сфера има широка подкрепа за наскоро избраните президент и парламент на Украйна, а новият председател на Европейската комисия обяви миналата седмица намерението си да посети Киев през ноември.

Най-сериозното предизвикателство за президента Петро Порошенко ще бъдат предстоящите газови преговори с Москва и ЕС. Въпреки че беше намерен компромис за възобновяване на доставките през настоящия зимен сезон, решението на проблема е само временна мярка.

Също така през януари 2016 се очаква да влезе в сила споразумението за свободна търговия между Украйна и ЕС, което налага на Киев да бъдат направени промени в законодателството, засягащи икономиката и социалната политика на страната.

Говорителят на ръководителя на европейската дипломация Федерика Могерини призова Украйна да продължи да прави реформи и да завърши икономическата си модернизация, за да може да се пристъпи към двустранна свободна търговия.

Защитниците на Украйна се питат как може изобщо да се изискват реформи от страна, която е във война. Te са убедени, че е едва ли Европейският съюз ще изостави Киев в тежката ситуация, както и че възможността украинските олигарси да се наслаждават на “свободна търговия от Лисабон до Владивосток” няма да продължи завинаги, отбелязва в заключение Reuters.