Исторически пробив в борбата с климатичните промени
Секция: СВЯТ
12 Ноември 2014 13:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Исторически пробив в борбата с климатичните промени

/КРОСС/Двете държави - най-големи замърсители, постигнаха изненадвощо споразумение за намаляване на парниковите газове в атмосферата. Лидерите на Съединените щати и Китай се договориха в Пекин, където се проведе срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество.

45 процента от парниковите газове в атмосферата на Земята са причинени от Китай и Съединените щати. Обещанието, което даде американският президент в Пекин, е, че до 2025-та година Съединените щати ще намалят вредните емисии в атмосферата с около 26-28 процента от нивата от 2005-та година.

Китайският лидер Си Цзинпин не посочи конкретна година. Но увери, че до 2030-та година Китай може да спре да увеличава емисиите си и да премине към неизкопаеми горива, от които да произвежда една пета от необходимата за страната енергия. За първи път най-големият замърсител в света си поставя подобна цел. Обама нарече договорката "историческо споразумение" и "повратна точка" в американско-китайските отношения.

Барак Обама, президент на САЩ: Като най-големи икономики в света, потребители на енергия и замърсители, ние имаме отговорността да поведем световните усилия в борбата с климатичните промени. Затова днес аз съм горд да обявя това споразумение.

Републиканците в Съединените щати обаче веднага разкритикуваха споразумението. Според тях то е нереалистичен проект, който Барак Обама ще завещае на приемника си.

Си Цзинпин, президент на Китай: И двете страни са на мнение, че международните преговори за климатичните промени трябва да стигнат до споразумение през 2015-та година.

Но все пак международните амбиции са до 2015-та година да бъде постигнато споразумение за намаляване на вредните емисии. Тогава ще се проведе Конференцията за климата на ООН . Европейският съюз вече направи стъпка в тази посока. През октомври страните членки се договориха до 2030-та година да намалят емисиите на парникови газове най-малко с 40 процента, информира БНТ.