/КРОСС/ Скептичен съм, когато първият кръг въпроси на старта на едно Народно събрание са тези за сигурността. Това създава впечатление за прибързаност, каза бившият министър на вътрешните работи Румен Петков в коментар на внесените от ГЕРБ промени в Закона за МВР.
Дебатът за конструирането на МВР и ДАНС върви повече от година, той не е започнал след изборите, добави той. Старият закон отнемаше правомощията на президента, което не е добър знак за междуинстуционалните отношения, а прехвърлянето на ГДБОП в Агенцията за национална сигурност е престъпление от гледна точка на сигурността, отбеляза Петков пред БНТ.
Трябва да се направи преглед на информационните масиви на ГДБОП - накъде са източвани и кой е имал достъп до тях? При промените преди година беше премахнато и конкурсното начало при назначенията.
Премахването на конкурсното начало демотивира служителите. Така че това, което се прави в момента, е необходимо. И за разлика от предишните промени, които въобще не бяха представени пред обществото, сега дебатът върви повече от година. Това е началото на един сериозен професионален и обществен дебат за нормативната уредба в сферата на сигурността, посочи бившият вътрешен министър.
Това е една консервативна система, не може законите да се променят при всяко правителство. Това създава усещане за несигурност у служителите, а голяма част от тях са честни и почтени хора и не го заслужават, заяви Петков.
АБВ подкрепя категорично промените в сектор „Сигурност" и ще следи внимателно процесите в сектора. На министъра на вътрешните работи трябва да му бъде дадено време да си стъпи на краката, каза Румен Петков.
Изчезването на тефтерчетата на Филип Златанов е лош знак, защото създава впечатлението, че у нас има сили, готови с всякакви средства да се домогват до целите си. Това създава у хората усещане за липса на държавност, подчерта Румен Петков. По думите му кражбата едва ли е чисто криминален инцидент.