/КРОСС/ През октомври 2014 г. екипи на EVN България Електроразпределение монтираха изолации по въздушен 20-киловолтов електропровод в района на местността „Каракютюк" до Сливен.
Дейностите са част от проект „Завръщане на лешоядите в България" LIFE08 NAT/BG/278 на „Зелени Балкани" по програма на Европейския съюз.
Изолаторите, необходими за обезопасяването на 6 желязо-решетъчни електрически стълба бяха предоставени от „Зелени Балкани". От своя страна ЕVN България оказа подкрепа по проекта и закупи допълнителен брой изолатори, необходими за обезопасяването на още осем желязо-решетъчни стълба. По този начин всички 14 стълба, идентифицирани като опасни за птиците, бяха обезопасени с новите изолиращи съоръжения.
Монтираният тип изолатори са ново техническо решение за обезопасяване на желязо-решетъчни ел. стълбове и се използват за първи път в България. Те са тип „MST-дистанционери", които предотвратяват контакта между крилете на птиците и електропроводниците. По този начин от една страна се предпазва животът на птиците, а от друга не възникват аварии по мрежата. Новият тип изолатори вече се използват успешно в някои европейски страни.
Обезопасената електроразпределителна линия се намира на територията на природен парк „Сините камъни" край Сливен и минава непосредствено до волиерата за адаптация на белоглави лешояди, поддържана по проект „Завръщане на лешоядите в България". За да се следва такъв труден и пресечен терен, се използват специални желязо-решетъчни стълбове. През зимата на 2013 г. EVN България монтира върху стълбовете друг вид предпазни съоръжения - т. нар. „бодливки", чиято цел е да не позволяват на птиците да кацат на желязо-решетъчните стълбове. С цел допълнителни мерки за опазване на птиците се монтираха и новите MST-дистанционери.
Дейностите по опазване на лешоядите са част от съвместното дългогодишно сътрудничество между „Зелени Балкани" и EVN България Електроразпределение по опазване на околната среда.
Предвид предимствата, които дават новите изолатори, EVN България Електроразпределение ще използва такива устройства и в рамките на своя проект "Живот за царския орел" (Life for safe grid): www.lifeforsafegrid.bg. Проектът е с финансиране по програмата LIFE+ на Европейската комисия и се изпълнява от дружеството в районите на общини Елхово, Тополовград, Харманли. Неговата цел е да се намали смъртността при царския орел (Aquila heliaca), причинявана от сблъсък с електропроводи в най-важните обекти от мрежата „Натура 2000".