/КРОСС/ - Г-н Караджов, как ще коментирате индикациите, че „Движение България на гражданите" иска „премахване" на Гражданския съвет на Реформаторския блок?
- Искането за „премахване" на Гражданския съвет на Блока е интересно по-скоро като словосъчетание. Това е все едно да поискат закриване на ООН. Гражданският съвет в Реформаторския блок, сравнен с глобални политически структури, има същия юридически смисъл и горе-долу същите юридически последици. Но аз чета позитивно донякъде тяхната декларация, защото фактически те признават част от проблемите, за които аз сигнализирах преди по-малко от месец. Очевидно решенията трябва да се търсят в по-нататъшната консолидация на блока, а не в разформироване, каквото те предлагат. Изхвърлянето на Гражданския съвет, когато може би вече не им е нужен - когато са влезли във властта, прилича малко на някакъв вид разформироване на Блока. Това очевидно не е доброто решение - затова не може да бъде посрещнато сериозно. Нелепо е да се говори за разформироване на Гражданския съвет - още повече че това не може да стане по искането на една или друга партия в Блока, пък дори и с подкрепата на други от партиите.
- Нека обясним просто за тези, които не са разбрали. В наличието на този Граждански съвет е уникалността на Реформаторския блок. Идеята е група независими хора да упражняват един вид контрол над партиите вътре в Блока, да бъдат коректив при вземането на решения.
- Именно. Това е онази ценност, с която Реформаторският блок се кичеше и хвалеше, включително и ръководството на ДБГ, в продължение на тази повече от една година.На нейните криле преминахме през европейските избори, спечелихме един неочаквано висок резултат на парламентарните избори. И сега, когато някои хора са се настанили току-що в министерски кресла, започват да говорят за неговото изхвърляне. Едва ли не да изтече „в канала". Но това ми се струва като неприлично предложение - така бих го нарекъл. По-важното е да се обясни, че Гражданският съвет не е частна собственост. Той не може да бъде разформирован от която и да било от партиите. Гражданският съвет е идеята на едни интелектуалци, които през лятото на миналата година, когато започнаха протестите, обещаха своята подкрепа за една бъдеща коалиция.Всъщност това беше лепилото, което съедини основните по онова време основните партии, вътре беше и „Синьо единство", в коалиция Реформаторския блок.Разбирате колко нелепо е да говорим в момента за разформироване на Гражданския съвет и за неговото разпускане. Гражданският съвет на Реформаторския блок ще продължи да съществува. И по някакъв начин ми се струва, че има нещо пророческо в това решение на партията, която иска неговото разформироване. Да, Реформаторският блок е дългосрочен проект. Той ще продължи, а с него ще продължи да действа и Гражданският му съвет. Но отделните партии в него не могат да хранят чак такива трайни надежди. Някои от тях може би няма да са толкова трайни проекти.
- Значи можем да кажем, че Гражданският съвет не може току-така, по искане на някоя от многото партии, да бъде разформирован - пък макар и партията, настояваща за закриването му, да е подкрепена и от други в Блока.
- Разбира се. Гражданският съвет на Реформаторския блок е група от хора, които - ако си спомняте - беше делегирана от партиите в блока. Тогава те се изразяваха с по-силни думи: „Ние прехвърляме върху Гражданския блок част от своя партиен суверенитет".
- На мен това ми звучеше чудесно, обнадеждаващо.
- Да, но очевидно за някои от партиите това е било само мимикрия. Като хамелеонска реакция да се слеят с цвета на протеста, с цвета на исканията на хората и дори не дочакали да мине месец след влизането си във властта, вече искат разформироването на Гражданския съвет, замислен - както казахме - като коректив на вземането на решения в тази действително доста разнолика коалиция.
- Защо това преобръщане се прави именно сега?
- Това е интересният въпрос. Мисля, че имаше много критични моменти, в които Гражданският съвет е настоявал за провеждане на конгрес, за правила, по които да бъдат издигани депутатите, които не се приеха. За критерии, на които да отговарят кандидатите за министри. Въпреки това се гони квотният, а не личностният принцип. Не са важни качествата на човека. Мисля, че в този смисъл Гражданският съвет не им е удобен и затова реагират малко по-нервно. След известно успокояване се надявам, че ще осъзнаят погрешната посока, в която тръгват.
- Вие сте един от бунтарите в Реформаторския блок. Допускате ли за себе си в някакъв момент да го напуснете?
- В никакъв случай. Смятам, че силата на съвременната демокрация е в това да се вслушваме в гласовете на малцинствата - на онези хора и групи, които са малко по-различни. В известната си фундаментална книга Карл Попър „Отвореното общество" той доказва, че и двете световни войни са били продиктувани от пълната власт на мнозинствата, от болшинството. А когато имаш ухо да се вслушваш и в нуждите и идеите на малките групи - те всъщност са тези, които носят прогреса. А отчитането на техните интереси е верният начин за управление. Всъщност целият западен свят е опрян на тази практика.
Грздан Караджов, член на Гражданския съвет на Реформаторския блок
„Гласове”