/КРОСС/ Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров изрази задоволство, че министърът на финансите Владислав Горанов се е съобразил с искането на съпартийците му и е намалил сумата за актуализация на бюджета за тази година. Другото условие на РБ, прието от Горанов, е да не се увеличава данъчната тежест, подчерта Димитров в интервю за НР.
„От тези условия няма да отстъпим! Важно е да сме финансово стабилни по много линии. Важно е за Брюксел, да. В никакъв случай през 2015 година не бива да имаме свръхдефицит! Това е важно и за външните, и за вътрешните инвеститори. Един от въпросите, които ще поставя в дебатите, които предстоят, ще е за възстановяване на контрола, въведен с Наредба 3 за обема на акцизните стоки чрез монтирани за това уреди. Притесняваме от оформящата се парламентарна коалиция за отмяна на плоския данък. Знаете, че Реформаторският блок категорично държи за неговото запазване. Това ще бъде друга тема, по която предстои сериозен сблъсък - и сега, по отношение на данъчните закони, а и при приемането на Бюджет 2015. Това е битка, която трябва да спечелим, защото всяко средно домакинство спечели немалко пари на годишна база от въвеждането на плоския данък за личните доходи. Бих попитал всички опоненти коя е страната от Европейския съюз, която се е отказала от този данък? За да помогнем реално на нашите родители, българските пенсионери, трябва да върнем растежа на икономиката. Колкото всички работещи хора изработим, толкова са парите за пенсии. Затова и ключовият въпрос за догодина, освен запазване на финансовата стабилност, е да върнем България към икономическия растеж, което означава реално да помогнем на хората", отбеляза Димитров.
По повод актуализацията на бюджета, свързана с изплащане на гарантираните депозити в КТБ, Мартин Димитров обясни, че е съгласен с предложенията на правителството, защото са смислени и защитават интереса на Фонда за гарантиране на влоговете. Колкото до съдбата на Реформаторския блок, Мартин Димитров призова да спре размяната на реплики и вицове в интернет между различни членове на формацията.
„Проблемите може да бъдат решени само по един начин - със срещи, съгласие и план за общ път. Това, което ме обнадеждава, е, че няма крачка, която Реформаторския блок да е трябвало да прави до този момент и да не е имало подобни разногласия, и то публично. Разумът винаги е надделявал! Да се надяваме и този път да е така! Поели сме отговорност, беше съставен кабинет с огромни очаквания за реформи, стабилизиране на България, връщане на икономическия растеж и това трябва да е нашият приоритет. Призовавам колегите, по един много отговорен и смирен начин, работя за това да не водим разговорите през медиите, да се съберем и да направим общ план за развитие. Този план трябва да включва обща партия, конгрес", посочи Мартин Димитров.
Емил Димитров-Ревизоро от „Патриотичен фронт" поясни, че по много от политиките, които ще бъдат въведени чрез бюджета, почти няма различия с Димитров.
В тази област няма по-добър специалист от него, каза Димитров в коментар на избора на Кирил Ананиев за заместник-министър на финансите.
„По отношение на бюджетната комисия в парламента искам да обясня, че е временна. Една държава, в условия на криза, може да се напълни по четири начина. Единият от тях, единствено възможен сега, в края на годината, е външното финансиране. Цялата комисия, след като се занимахме с актуализация на бюджета, беше съгласна да упълномощим министъра на финансите да пристъпи към бързо финансиране, за да може да запушим дупката в КТБ, да запуши дефицита и да имаме пари за разплащания, да може да функционира държавата. По-добре свръхдефицит тази година, отколкото и догодина! Поискахме от здравния министър Москов гаранции за реформа. Той обеща. Взехме правилно решение за цесиите, не може да пререждат всички останали, трябва да се наредят на опашката. Взехме непопулярно, но много правилно решение за хазарта - да отложим виртуалния за сметка на реалния. Имаме реален хазарт, който внася по 180 милиона и един виртуален, който е внесъл само 800 хиляди. По отношение на данъчното облагане нашата парламентарна група застъпваше тезата в предизборната кампания, че трябва да се върне прогресивното данъчно облагане. В декларацията за управление обаче е записано, че не бива да има резки промени в данъчната политика по време на криза и ние стигнахме до това убеждение", отбеляза Димитров.