Б. Цеков: Парламентът трябва да възстанови Консултативния съвет по законодателството
Секция: ПОЛИТИКА
17 Ноември 2014 08:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Б. Цеков: Парламентът трябва да възстанови Консултативния съвет по законодателството

/КРОСС/Институтът за модерна политика внесе своя встъпителен доклад за състоянието на парламентарното управление.

Докладът не е оценка на 43-тото Народно събрание, а обобщава констатации, проблемни зони, негативни тенденции от предходни парламенти, съчетани вече с анализ на парламентарната конфигурация в новоизбрания парламент, обясни пред БНР Борислав Цеков - един от авторите на доклада.

Той посочи, че в документа са включени и препоръки. Една от тях е прозрачност на законодателния процес.

Да се публикуват в Интернет предложенията на депутатите за второ четене на законопроектите. Това е в момента единствената брънка от законодателния процес, която е вън от този тип публичност. Това ще даде възможност на засегнати, заинтересовани страни, за граждански или медиен контрол. От друга страна трябва да се въведе един принцип, който ние наричаме радикална прозрачност на бюджетните разходи с една малка поправка в Закона за държавния бюджет. Би могло да се въведе една практика, която съществува от няколко години в САЩ - всички разходи на ведомствата по основни пера да бъдат включени в една публична и достъпна за обществеността база данни. Това е възможност за текущ контрол, който снема голяма част от напрежението, което възниква, когато видим докладите на Сметната палата за години назад. Тогава се правят констатации, но всичко е постфактум, коментира Цеков. 

Според Борислав Цеков Народното събрание трябва да възстанови Консултативния съвет по законодателството, но в него освен представители на академичните среди, да се включат и експерти от неправителствения сектор.

Институтът за модерна политика стартира от днес и инициатива за разширяване на гражданския контрол чрез специална онлайн платформа "Питай депутатите". Тя дава възможност гражданите и народните представители да имат пряка връзка по въпроси, които касаят избирателите.

Очакванията на Иститута са до края на годината поне 100 депутати да се регистрират в платформата.