Държавата губи на година половин милиард от престъпления с културни ценности
Секция: Анализи
17 Ноември 2014 13:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавата губи на година половин милиард от престъпления с културни ценности

/КРОСС/Държавата губи близо 500 млн. лева годишно заради престъпления с културни ценности, съобщи д-р Щерьо Ножаров от асоциация „Форум", по повод изследване за противодействието срещу престъпността с археологически предмети. По думите му близо 5000 са активните иманяри в цялата страна, но една десетина се занимават с износ и трафик на културни ценности. Според статистиката на МВР 30% са разкритите престъпления, а ефективна присъда „лишаване от свобода" се изтърпява само от един човек годишно.

На базата на това, че в страната приблизителният брой на иманяри е 5000, а годишно се разкриват една 130 досъдебни производства за престъпления за търговия и трафик на културни ценности, говори за неефективното противодействие на престъпността в тази сфера, заяви д-р Щерьо Ножаров.

„От тези 130 съдебни производства, които са образувани, осъдено ефективно с лишаване от свобода е едно лице. Грубо казано 50-60 лица годишно биват осъждани по всичките състави на условни присъди. Т.е. това е нивото на противодействие на държавата. Очевидно е, че реалното ниво е нагоре, не е 130", обясни той.

Д-р Ножаров посочи, че една от основните причини за ниската разкриваемост на престъпленията е пробитото законодателство.

„Ако има възможност един артефакт да бъде изнесен незаконно в чужбина и от чужбина бъде внесен с документ за произход в законодателството е премахната възможността и не е задължителна процедурата по регистрация и идентификация. Много лесно това може да е ценност и артефакт, която е на ниво световна културно наследство, т.е на ниво на ЮНЕСКО, а лицето да я декларира с бележка, че е от местно значение. Въпросът е тези вещи имат ли стойност и борбата, която се представя срещу този тип престъпност, какво е реалното й изражение. Очевидно, когато минат през съдебни експертизи, тези вещи се оказват едни лъскави тенекийки", коментира още Ножаров.

Според археолози близо 70% от България вече е разорана и потенциалът й от гледна точка на разкопки вече е изчерпан.

Снимка: Булфото