Губернаторът на Варна изслуша протестиращите енергетици
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Ноември 2014 20:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Губернаторът на Варна изслуша протестиращите енергетици

Варна /КРОСС/ Областният управител на Варна Стоян Пасев се ангажира да изрази становище по исканията на енергетиците, работещи в ТЕЦ- Варна, насочени срещу предстоящото затваряне на централата.
За пореден вечер недоволството, породено от намеренията на ръководството на енергийната компания ТЕЦ-а да бъде затворен след 1 януари, събра на протест предтставители на двата големи синдиката КТ "Подкрепа" и КНСБ. По време митинга, тръгнал от Катедралния храм "Свето Успение Богородично" с крайна цел сградата на Областна администрация във Варна, протестиращите изразиха доста шумно неудовлетворението си от безхаберието и инертността на управляващите, заради което предстои да загубят работата си. Те са категорични, че ако ТЕЦ-Варна бъде затворен, професионалисти и техните семейства ще бъдат обречени на мизерия и социална изолация.
Около четиридесетината участващи в протестното шествие изкачаха областният управител да излезе пред тях, след което му връчиха официален апел, в който изразяват своите искания. Стоян Пасев изслуша доводите на събралите се и заяви, че се ангажира да изрази своето становище по исканията работниците и синдикалистите.
От КТ "Подкрепа" заявиха, че се обръщат към цялото варненско общество да подкрепи предстоящите протести, като следващият бе насрочен за четвъртък, 20-и ноември от 17 часа. Очаква се той да бъде отново със сборен пункт пред Катедралата, като енергетиците възнамеряват да запалят свещи в молба да бъдат чути и затварянето на ТЕЦ-Варна да се осуети.
От 2-и до 8-и декември се очаква да започне връчването на предизвестията за съкращение на работниците в топлоцентралата. На последния протест, състоял се след изявлението от страна на ръководството на ТЕЦ-Варна, че на съкратените ще бъдат изплатени обезщетения в размер на 11 работни заплати, протестиращите заявиха, че това това е опит да се спекулира и не може да се тълкува като добра воля. Видът и размерът на обезщетенията при масови съкращения са уточнени Колективния трудов договор и не подлежат на коментар.
Намеренията си да протестират от 10 ноември енергетиците заявиха в декларация, адресирана до служебния министър на икономиката Васил Щонов, заместника му Антон Павлов и регионалния мениджър на ЧЕЗ Петър Докладал. В нея те определиха бездействието на отговорните лица като недалновидно, безотговорно и пагубно.
Основната пречка централата да продължи да работи е липсата на сероочистващи инсталации. За да се реши проблемът, трябва да се инвестират 120 млн. евро. В ТЕЦ-Варна към момента работят около 310 души. Отделно ще бъдат засегнати над 700 служители от външи обслужващи фирми. България ще загуби над 300 енергетици професионалисти и още веднъж стопански субект, който генерира добавена стойност в икономиката ни, е позицията на структурата на КНСБ в топлоцентралата, съобщи topnovini.bg.

 

Снимка: Topnovini.bg