Варна /КРОСС/ Областният управител на Варна Стоян Пасев се ангажира да изрази становище по исканията на енергетиците, работещи в ТЕЦ- Варна, насочени срещу предстоящото затваряне на централата.
За пореден вечер недоволството, породено от намеренията на ръководството на енергийната компания ТЕЦ-а да бъде затворен след 1 януари, събра на протест предтставители на двата големи синдиката КТ "Подкрепа" и КНСБ. По време митинга, тръгнал от Катедралния храм "Свето Успение Богородично" с крайна цел сградата на Областна администрация във Варна, протестиращите изразиха доста шумно неудовлетворението си от безхаберието и инертността на управляващите, заради което предстои да загубят работата си. Те са категорични, че ако ТЕЦ-Варна бъде затворен, професионалисти и техните семейства ще бъдат обречени на мизерия и социална изолация.
Около четиридесетината участващи в протестното шествие изкачаха областният управител да излезе пред тях, след което му връчиха официален апел, в който изразяват своите искания. Стоян Пасев изслуша доводите на събралите се и заяви, че се ангажира да изрази своето становище по исканията работниците и синдикалистите.
От КТ "Подкрепа" заявиха, че се обръщат към цялото варненско общество да подкрепи предстоящите протести, като следващият бе насрочен за четвъртък, 20-и ноември от 17 часа. Очаква се той да бъде отново със сборен пункт пред Катедралата, като енергетиците възнамеряват да запалят свещи в молба да бъдат чути и затварянето на ТЕЦ-Варна да се осуети.
От 2-и до 8-и декември се очаква да започне връчването на предизвестията за съкращение на работниците в топлоцентралата. На последния протест, състоял се след изявлението от страна на ръководството на ТЕЦ-Варна, че на съкратените ще бъдат изплатени обезщетения в размер на 11 работни заплати, протестиращите заявиха, че това това е опит да се спекулира и не може да се тълкува като добра воля. Видът и размерът на обезщетенията при масови съкращения са уточнени Колективния трудов договор и не подлежат на коментар.
Намеренията си да протестират от 10 ноември енергетиците заявиха в декларация, адресирана до служебния министър на икономиката Васил Щонов, заместника му Антон Павлов и регионалния мениджър на ЧЕЗ Петър Докладал. В нея те определиха бездействието на отговорните лица като недалновидно, безотговорно и пагубно.
Основната пречка централата да продължи да работи е липсата на сероочистващи инсталации. За да се реши проблемът, трябва да се инвестират 120 млн. евро. В ТЕЦ-Варна към момента работят около 310 души. Отделно ще бъдат засегнати над 700 служители от външи обслужващи фирми. България ще загуби над 300 енергетици професионалисти и още веднъж стопански субект, който генерира добавена стойност в икономиката ни, е позицията на структурата на КНСБ в топлоцентралата, съобщи topnovini.bg.
Снимка: Topnovini.bg