Одобрени са позициите на България за два съвета на ЕС
Секция: ПОЛИТИКА
19 Ноември 2014 11:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Одобрени са позициите на България за два съвета на ЕС

/КРОСС/Правителството одобри българските позиции за предстоящите Съвети на Европейския съюз по Външни работи/Търговия и по образование, младеж, култура и спорт. Заседанията ще се проведат в Брюксел на 21 и на 25 ноември.

В дневния ред на икономическите министри от Съюза е включено предложението за регламент, който да измени регламенти 1225/2009 относно защитата срещу дъмпингов внос и 597/2009 относно защитата срещу субсидиран внос от страни извън Европейската общност. Инструментите за търговска защита - антидъмпингови, антисубсидийни и защитни мерки, са важно средство в търговската политика на ЕС срещу нелоялните международни търговски практики. България ще подкрепи инициативата за модернизирането им, като счита, че предлаганите реформи не следва да отслабват механизма на прилагане и функциониране на сега действащите инструменти.

На заседанието ще бъдат разгледани още актуалното състояние на кръга преговори от Доха в рамките на Световната търговска организация, приемането на заключения относно преговорите по споразумението между ЕС и САЩ за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, състоянието на двустранните търговски преговори с Япония и Виетнам и др. Ще бъдат приети заключения на Съвета относно търговията.
На втория Съвет, във формата „Култура и аудиовизуална политика", ще бъдат приети заключения относно европейската аудиовизуална политика в цифровата епоха, относно работния план за култура 2015-2018 г. и относно участие в управлението на културното наследство. Предвижда се Комисията да информира за развитието на преговорите по споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство.
Министрите на младежта и спорта ще проведат ориентационен дебат на тема „Спортът и физическата активност в ученическа възраст". Програмите, чрез които нашата страна се опитва да решава тези проблеми, са „Спорт за децата в детските градини", „Развитие на спорта на учащите" и „Спорт за деца с увреждания и деца в риск". Независимо от ограниченията и непромененото през последните години финансиране, броят на участващите в организираните по тях спортни прояви не намалява. Според позицията ни, принос за решаване на проблема би дало насърчаването на трансграничното сътрудничество и обмена на добри практики между държавите-членки, както и използването на финансови ресурси по програмата „Еразъм+" и европейските структурни и инвестиционни фондове в комбинация с национални средства.

Ще бъдат приети заключения относно спорта като двигател на иновации и икономически растеж. Подчертава се, че това е сектор с голямо значение за ЕС, който в националните икономики е съпоставим със селското и горското стопанство и с рибарския сектор, и се отчита възможността той да допринесе за общите усилия за преодоляване на настоящите икономически трудности.

Правителството одобри и доклад за участието на министъра на младежта и спорта в неформална среща на министрите на Европейския съюз, отговарящи за спорта. Във форума, проведен на 20 и 21 октомври в Рим, бяха дискутирани две основни теми - спортът и социалното приобщаване: имигранти, групи в неравностойно положение и градски периферни зони, и финансовият феър плей.