/КРОСС/Правителството одобри българските позиции за предстоящите Съвети на Европейския съюз по Външни работи/Търговия и по образование, младеж, култура и спорт. Заседанията ще се проведат в Брюксел на 21 и на 25 ноември.
В дневния ред на икономическите министри от Съюза е включено предложението за регламент, който да измени регламенти 1225/2009 относно защитата срещу дъмпингов внос и 597/2009 относно защитата срещу субсидиран внос от страни извън Европейската общност. Инструментите за търговска защита - антидъмпингови, антисубсидийни и защитни мерки, са важно средство в търговската политика на ЕС срещу нелоялните международни търговски практики. България ще подкрепи инициативата за модернизирането им, като счита, че предлаганите реформи не следва да отслабват механизма на прилагане и функциониране на сега действащите инструменти.
На заседанието ще бъдат разгледани още актуалното състояние на кръга преговори от Доха в рамките на Световната търговска организация, приемането на заключения относно преговорите по споразумението между ЕС и САЩ за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, състоянието на двустранните търговски преговори с Япония и Виетнам и др. Ще бъдат приети заключения на Съвета относно търговията.
На втория Съвет, във формата „Култура и аудиовизуална политика", ще бъдат приети заключения относно европейската аудиовизуална политика в цифровата епоха, относно работния план за култура 2015-2018 г. и относно участие в управлението на културното наследство. Предвижда се Комисията да информира за развитието на преговорите по споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство.
Министрите на младежта и спорта ще проведат ориентационен дебат на тема „Спортът и физическата активност в ученическа възраст". Програмите, чрез които нашата страна се опитва да решава тези проблеми, са „Спорт за децата в детските градини", „Развитие на спорта на учащите" и „Спорт за деца с увреждания и деца в риск". Независимо от ограниченията и непромененото през последните години финансиране, броят на участващите в организираните по тях спортни прояви не намалява. Според позицията ни, принос за решаване на проблема би дало насърчаването на трансграничното сътрудничество и обмена на добри практики между държавите-членки, както и използването на финансови ресурси по програмата „Еразъм+" и европейските структурни и инвестиционни фондове в комбинация с национални средства.
Ще бъдат приети заключения относно спорта като двигател на иновации и икономически растеж. Подчертава се, че това е сектор с голямо значение за ЕС, който в националните икономики е съпоставим със селското и горското стопанство и с рибарския сектор, и се отчита възможността той да допринесе за общите усилия за преодоляване на настоящите икономически трудности.
Правителството одобри и доклад за участието на министъра на младежта и спорта в неформална среща на министрите на Европейския съюз, отговарящи за спорта. Във форума, проведен на 20 и 21 октомври в Рим, бяха дискутирани две основни теми - спортът и социалното приобщаване: имигранти, групи в неравностойно положение и градски периферни зони, и финансовият феър плей.