Трибуналът в Хага пристига у нас по покана на Сотир Цацаров
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Ноември 2014 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Трибуналът в Хага пристига у нас по покана на Сотир Цацаров

/КРОСС/По покана на главния прокурор на Р България г-н Сотир Цацаров на 20 ноември 2014 г. на тридневно официално посещение у нас пристигат президента на Международния наказателен съд (МНС) Санг- Хюн Сонг , главния прокурор на МНС г-жа Фату Бенсуда и българския съдия в МНС г-жа Екатерина Трендафилова.

В програмата са предвидени срещи с председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев, с президента на Р България г-н Росен Плевнелиев, с министър-председателя г-н Бойко Борисов, с членове на Висшия съдебен съвет.

Съдия Сонг е президент на Международния наказателен съд от 11 март 2009 година и е преизбран за нов тригодишен мандат на 11 март 2012 година.

Съдия Сонг (1941г.) има богат практически и академичен опит в областта на управлението на съда, гражданското и наказателното производство и доказателственото право.
От 1972 г. в продължение на повече от тридесет години преподава като професор по право в Университета в Сеул. Изнасял е лекции и като гост професор в редица юридически факултети, включително Харвард, Университетите на Ню Йорк, Мелбърн и Уелингтън.

Съдия Сонг започва кариерата си като юрист в Корейската армия и по-късно продължава като адвокат в адвокатска кантора в Ню Йорк. Бил е член на Консултативния съвет към Върховния съд и Министерството на правосъдието на Корея. Като такъв, той е ръководил инициативи за реформиране на националната система за съдебни спорове и системата на наказателното правосъдие и по-специално на Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс, съдебните правила при наказателно-процесуалното правосъдие и системата на затворите. Съдия Сонг има богат опит в областта на международното право и по специално на международното хуманитарно право. Съосновател е на Центъра за правна помощ на жените и Фондацията за деца болни от левкемия в Сеул, както и президент на УНИЦЕФ - Корея.

Прокурор Фату Бенсуда от Гамбия е избрана с консенсус за главен прокурор на Международния наказателен съд от Асамблеята на държавите - участнички на 12 декември 2011 година и полага клетва на 15 юни 2012 година.

Г-жа Бенсуда е участвала в преговорите за Договора за икономическа общност на Западноафриканските държави (ECOWAS), Парламента и Трибунала на ECOWAS. Била е делегат на конференциите на ООН по превенция на престъпността, срещите на министрите по правата на човека на Организацията за африканско единство и представител на Гамбия на заседанията на Подготвителната комисия за Международния наказателен съд.

Г-жа Бенсуда притежава магистърска степен по международно морско право.
Съдия Екатерина Трендафилова е избрана за съдия в Международния наказателен съд на 11 март 2006 г. за срок от девет години от групата на Източноевропейските държави. Като съдия в МНС е председателствала съдебните заседания при делата за Централноафриканската република и Република Кения, както и при делата: Прокурорът срещу Жан-Пиер Беба Гомбо; Прокурорът срещу Уилям Руто и Прокурорът срещу Франсис Мутуара.

Преди да започне работа като съдия, Екатерина Трендафилова е била съветник към Министерството на външните работи по въпросите за създаването на Международния наказателен съд. Работила е като експерт в Министерството на правосъдието и Парламента на Република България, където е била ръководител на направлението по наказателно право в Консултативния съвет по законодателство към председателя на Народното събрание.

От 1998г. до 1999г. е председател на работната група, която подготвя реформата на Наказателно процесуалния кодекс в съответствие с европейските и международните стандарти за ефективно правораздаване и защита на правата на човека.

От 1992 г. до 1994 г. е представител на България в Комисията на ООН по превенцията на престъпността и наказателното правосъдие. Член е на Съюза на българските юристи и Съюза на българските учени. Професор е по наказателно право в Софийския университет. Има богат опит в областта на наказателното право, наказателно-процесуалното право, международно наказателно право и правата на човека. Публикувала е редица разработки в областта на хуманитарното право, международното наказателно-процесуално право и конституционното право.