Кунева очаква тежък доклад от Брюксел, но се надява да смекчи оценките
Секция: ПОЛИТИКА
19 Ноември 2014 13:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кунева очаква тежък доклад от Брюксел, но се надява да смекчи оценките

/КРООС/Вицепремиерът по европейските въпроси Меглена Кунева очаква негативни констатации в мониторинговия доклад на Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и проверка. По думите й все пак страната ни има възможност да промени в своя полза политическите оценки в документа, който се очаква в началото на 2015 г.

"Ако Механизмът по сътрудничество и проверка падне, това ще доведе до повишаване на инвестициите. Ако влезем в Шенген, това ще доведе до ръст на БВП. Трябва да мерим правосъдието и сигурността през икономически ръст и работни места", заяви Кунева пред журналисти в Брюксел, цитирана от правителствената пресслужба. Вицепремиерът е в Брюксел за участие в Съвета по общи въпроси.

Според нея има няколко непосредствени задачи пред властите у нас, а тяхното изпълнение ще даде много силен положителен сигнал към европейските ни партньори и ще доведе до подобряване на оценките в доклада. Това са ВСС да рповеде професионален и прозрачен избор на председател на Върховния касационен съд, а Народното събрание - на главен съдебен инспектор, както и постигането на консенсус сред депутатите за съдебната реформа.

Скандали като този с тефтерчетата на Филип Златанов и блокираният с месеци избор на висши магистрати се отразяват негативно в докладите и могат да бъдат преодолени само с целенасочени усилия, коментира Кунева. "Ако имаме аргументи, ще успея да убедя нашите партньори, че България е направила достатъчно", добави тя.

Вицепремиерът коментира и инициатива за върховенство на закона в Европейския съюз, която предвижда при системно погазване на този принцип в някоя държава-членка, тя да бъде изключвана от процеса на взимане на решения. По думите й подобен механизъм ще премахне разликите между стари и нови членки на общността и ще ги мобилизира да прилагат ефективно европейското законодателство.