/КРОСС/Депутатите влязоха в разгорещен спор при обсъждането на първо четене на два проекта за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Единият е предложен от „Атака", а другият от Министерския съвет.
В крайна сметка, след близо два часа обсъждания, Народното събрание отхвърли и двата законопроекта, които по същество отменяха плоския подоходен данък от 10% и въвеждаха различни прогресивни скали за данъците върху доходите на физическите лица, бяха отхвърлени.
Срещу предложенията на БСП и "Атака" гласуваха депутатите на ГЕРБ, ДПС и Реформаторския блок, а "за" бяха народните представители от вносителите и тези на Патриотичния фронт, "Български демократичен център" и АБВ.
Веднага след гласуването Йордан Цонев обяви, че въпреки отказа на ГЕРБ от подкрепа на ДПС, днес именно неговата парламентарната група е направила така, че това гласуване да не бъде успешно.
От дълги години усещането за несправедливост се налага като постоянно отношение към властта, към държавата, независимо кои партии са на власт. Данъчното облагане е част от усещането за несправедливост, заяви по време на обсъжданията председателят на ПГ на „БСП - лява България" Михаил Миков.
„Разсъждението за бюджета като цел, за фискалната стабилност като цел за бюджетния дефицит, като цел в крайна сметка кара хората да смятат, че по-справедливият живот на хората не е цел за властта", каза още Миков. Той заяви, че 10% ниска ставка беше въведена в момент, когато икономиката на страната е била в „горната точка" на растеж и посочи може би това е отложило за около година ефектите от кризата в България.
Такива решения обаче може да са краткосрочни, смята Миков. „Доказателство за тази несправедливост е справката за изпълнението на приходите за тази година", допълни той.
Според Миков българският народ живее с усещането, че болен здрав носи, тоест, че най-ниско доходните групи носят тежестта на всички финансови, икономически и стопански неудачи с безработицата. Миков посочи, че България освен, че е от изключенията в ЕС с плосък данък, е страна, която е на първо място по бедност в ЕС и е с най-висок процент бедни работещи. „Без да се стимулира потреблението не може да има стопанско икономическо развитие", коментира Миков.
Даже в любимата на БСП и "Атака" Русия данъкът е плосък, заяви депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров по време на обсъждането на законопроекта за прамахването на плоския данък върху доходите и замяната му с прогресивно-подоходен. По думите му въвеждането на плоския данък е една от най-добрите стъпки, правени в България по отношение на данъчното облагане.
Според него БСП и "Атака" искат премахване на единствения данък, за който има преизпълнение и за който приходите са наред. "Те нямат проблем с неизпълнението на приходите по ДДС. Нямат проблем, с изпълнението на приходите от акцизи, те са се прицелили в единствения данък, който работи добре и който носи стабилни приходи в бюджета", категоричен беше реформаторът.
"Популизъм е до вчера да си имал цялата власт в държавата и да не отмениш плоския данък, но когато си поставен в опозиция, веднага да внесеш отменяне на плоския данък", добави бившият лидер на СДС.
„Ако ние преразгледаме една от най-успешните политики по каквато и да е причина и допуснем колебание тук, поставяме под въпрос въобще стабилността на бюджета в България", заяви Димитров.
Той допълни, че за малки отворени икономики тази политика е особено успешна.
„Това, което искат колегите от БСП и „Атака", вече го е имало в страната и е било неуспешно", допълни реформаторът.
"Мнозина са смятали, че земята е плоска, че слънцето се върти около земята и дори се е наказвало, ако бъде оспорено. Вие, господа отдясно, сте на нивото на това късно средновековно мислене. Мина времето, в което се смяташе, че земята е плоска. Тя не е такава и ако искате да промените плоската политика на плоското мислене, защото това е път към развитието на страната". Това обяви от парламентарнтатрибуна социалистът Янаки Стоилов.
"Сегашният плосък данък беше сегашния начин на облагане, въведени през 2008 г. показват, че когато левицата отстъпи от отличителни за нея леви политики, след това е трудно да се върне на пътя на прогресивните решения. Тази политика трябва да се смята за напълно изчерпана", коментира Стоилов.
По думите му през 2008 г. е имало известна логика за въвеждането на единната данъчна ставка върху доходите заради процес на икономическо оживление, но това е довело до задълбочаване на неравенствата и те вече достигат критични стойности.
Не може общество, което е раздирано от дълбоки социални различия да бъде солидарно, да понася тежестите на кризата и да бъде мобилизирано за излизане от дълбоката криза, предупреди социалистът.
Според него е спекулативно твърдението на Министерството на финансите, че с въвеждането на плоския данък са се увеличи приходите от данъци, но според социалиста причина за това е, че няма необлагаем минимум и повече бедни хора са започнали да плащат налог.
По думите на Стоилов БСП не може да бъде упреквана, че не е опитала да промени данъчната система в миналия парламент, в който беше част от управляващото мнозинство, но успели да прокарат само нулева данъчна ставка за хората на минимална работна заплата.
"Тогава либералната партия ДПС не пожела тогава да направи и другата стъпка (въвеждането на прогресивно облагане)", уточни социалистът.
Заявяваме, че носим своята отговорност за съхраняването на плоския данък през 42-ро НС и това бе проява на наша политическа отговорност и последователност, отговори на упрека лидерът на ДПС Лютви Местан.
„Въпросът се предшества от въпроса за политическата отговорност за въвеждането му. Плоският данък за доходите на физически лица е въведен от лявоцентристкото управляващо мнозинство на Тройната коалиция в 40-то НС с министър на финанситеПламен Орешарски, министър-председател Сергей Дмитриевич Станишев и мандатоносител ДПС.
Ако плоският данък е продукт на плоско политическо мислене, определихте мисленето на тройната коалиция като плоско. Смятам, че плоският данък не беше продукт на плоско политическо мислене, а на модерно либерално мислене. Добре е тази политика на приемственост да продължи и от 43-то НС", контрира Местан.