43-ото НС ще има 22 постоянни комисии
Секция: ПОЛИТИКА
20 Ноември 2014 16:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
43-ото НС ще има 22 постоянни комисии

София /КРОСС/ 22 постоянни комисии ще работят в 43-ото Народното събрание, решиха депутатите с приемане на текстове от проекта на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Комисиите бяха гласувани със 123 за, 8 против, 7 въздържал се, а за да напреднат с работата по правилника депутатите удължиха днешното си работно време до 17.00 часа.
Постоянните комисии ще са по икономическа политика и туризъм; енергетика; бюджет и финанси; правни въпроси; регионална политика, благоустройство и местно самоуправление; външна политика; отбрана; вътрешна сигурност и обществен ред; земеделието и храните; по труда, социалната и демографската политика; образование и наука; по въпросите на децата, младежта и спорта; здравеопазване; околна среда и води; транспорт, информационни технологии и съобщения; култура и медии; по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите; по вероизповеданията и правата на човека; за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика; по европейските въпроси и контрол на европейските фондове; за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения; за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Спорове в пленарна зала предизвика създаването на комисията за наблюдение на ДКЕВР.
Опозицията се обяви против постоянна комисия за държавния регулатор. За нас създаването на подобна комисия е проблематично, заяви Четин Казак. Такава комисия няма място в българския парламент, убеден е депутатът. Контролът върху регулатора се извършва с доклади, които се внасят пред парламента, както обясни той.
Мая Манолова от БСП припомни, че в предишния НС имало подкомисия, която да контролира ДКЕВР. Опозицията заподозря, че ще се оказва натиск върху държавния регулатор.
Тя се ядоса и на пропорционалното разпределение на състава на комисията. В предишния НС подкомисията за ДКЕВР е била разпределена на паритетен принцип. Тя недоумява и защо една подкомисия трябва да се превръща в постоянна. Явно трябва да се намери длъжност за някой от коалиционните партньори, предположи и тя.
Засега за председател на тази комисия се спряга името на един от лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов.