Парламентарен контрол ще има и без кворум
Секция: ПОЛИТИКА
20 Ноември 2014 20:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентарен контрол ще има и без кворум

София /КРОСС/ Парламентарният контрол ще може да се провежда и при липса на кворум. Предложението е внесено от депутата от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. От него става ясно, че когато при проверка се установи, че в пленарната зала няма необходимият кворум, председателят на Народното събрание ще може да продължи заседанието, да го прекрати или да го прекъсне за определено време, за да се събере необходимият кворум.
В случаите на продължаване на заседанието при липса на кворум в пленарната зала може да се провежда само парламентарен контрол, но не могат да се провеждат гласувания и да се приемат актове. В случаите на прекъсване председателят може да възобнови заседанието не по-късно от един час в рамките на работното време, ако при новата проверка е налице необходимият кворум. Текстът беше подкрепен от 86 депутати, 42 бяха „против", а 10 се въздържаха. По време на дебатите по текста председателят на БСП лява България Михаил Миков заяви, че според Конституцията парламентът упражнява парламентарен контрол над изпълнителната власт и това не е отношение между отделни народни представители и отделни министри. Председателят на парламента Цецка Цачев посочи, че да се говори, че по времето на контрола традиционно от 11.00 часа в петък трябва да се изисква наличието на 121 народни представители, е несъстоятелно.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт пък предложи всяко пленарно заседание да започва с химна на България. "В този храм на държавността трябва да звучи националния химн", уточни Симеонов.
При първо гласуване беше отхвърлено това предложение, но Валентин Касабов от ПФ поиска прегласуване.
Химнът е само 50 секунди, какво са 50 секунди пред времето, което тук губим в словоблудстване. Химнът е настояще, минало и бъдеще. Отхвърляме символите на българщината, какъв знак даваме на нашите избиратели, на децата", апелира Касабов.
Предложението обаче беше отхвърлено и при прегласуването.