/КРОСС/Президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви в четвъртък, че неговата институция е готова да защити еврото, мандат, който беше подсилен от решението на Европейския съюз да възложи на ЕЦБ централизиран банков надзор за еврозоната.
В ситуация, в която беше застрашена целостта на еврозоната, Европейския Съвет и Парламент възложиха на ЕЦБ надзорни задачи, заяви снощи Драги по време на церемонията по встъпване в длъжност в новата роля на ЕЦБ като главен банковия надзорен орган за еврозоната. Ние бяхме и оставаме решени да защитим еврото, подчерта той, цитиран от БНР.
Драги добави, че новата роля на Централната банка е равносилна на увеличаване на първоначалния й мандат за осигуряване на ценова стабилност в еврозоната. Основният мандат на ЕЦБ е да защити ценовата стабилност в региона. Сега ние трябва да защитим европейската икономика по допълнителен начин чрез предотвратяване на прекомерни рискове в банковия сектор, каза той.
Президентът на ЕЦБ приветства създаването на Единния надзорен механизъм (SSM) като най-голямата стъпка към интеграция след създаването на нашия икономически и валутен съюз и заяви, че успешното приключване на процеса може да послужи като модел за продължаваща интеграция в Еврозоната.
Ние трябва да продължи да мислим за това как можем да подобрим нашия съюз, не само в банковия сектор, но също и по отношение на капиталовите пазари, както и в икономическите и фискалните реалности, посочи Марио Драги. Опитът за създаване на Единния надзорен механизъм и на Банковия съюз може да ни вдъхнови в това отношение.
След речта на Драги, председателят на Надзорния съвет на SSM, Даниел Нуи, обеща, че Единният надзорен механизъм ще бъде труден надзорник преследващ натрапчиви и практически подходи.
Ще бъдем упорит надзорник. От решаващо значение е, че нашият надзорен подход е подкрепен от силни административни наказания и силен екип за налагане и прилагане на санкции, подчерта г-жа Нуи.
Тя също така изрази убеждението си, че приключилата оценка на ЕЦБ за състоянието на най-големите банки в еврозоната (проведения т.нар. "стрес тест") вече дава осезаеми резултати, най-вече за възстановяване на доверието в болния европейски банков сектор.
В бъдеще ние ще видим, че направената цялостна оценка ще послужи като отлична основа и е един от основните градивни елементи в подновяване на доверието и стабилността в банковия сектор на еврозоната, каза шефът на Европейския надзорен механизъм.