Военноисторическият музей получи безценна национална реликва
Секция: КУЛТУРА
26 Ноември 2014 12:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Военноисторическият музей получи безценна  национална реликва

София /КРОСС/ Знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание (1903) в Енидже Вардар беше предадено от председателя на Народното събрание Цецка Цачева на директора на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова на 26 ноември 2014 г. в 11.00 часа в Клуба на народния представител.
Знамето е дарение от Анка Николова Хикимова-Колакова, потомка на българи от Егейска Македония. То е съхранявано в продължение на 111 години в нейното семейство.
Директорът на Националния военноисторически музей благодари на
г-жа Анка Николова Хикимова-Колакова за това, че нейното семейство е съхранило знамето през годините и за решението то да бъде предадено на Националния военноисторически музей.
Знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание (1903) в Енидже Вардар ще заеме своето достойно място в милионния фонд на музея и ще допълни една от най-богатите колекции „Знамена" - част от която са знамената на Илинденско-Преображенското въстание (1903) и знамената на Македоно-Одринското опълчение. Те, заедно с бойните - формени и неформени знамена на Българската армия, са част от безценното национално богатство, свързано с борбите и войните за национално обединение.
Знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание (1903) в Енидже Вардар е ушито от учителката Мария Капитанчева през зимата на 1903 г. Пред него са се заклели 250 четници от ениджевардарските чети на Апостол Терзиев и Иван Орджанов и кукушката чета на войводата Кръстьо Асенов. След въстанието знамето е спасено от отец Димитър Джутев от българската църква „Св. Св. Кирил и Методий".