Зам.-министър Петров представи нови възможности за българската и полската отбранителни индустрии
Секция: ИКОНОМИКА
26 Ноември 2014 14:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Петров представи нови възможности за българската и полската отбранителни индустрии

/КРОСС/ Българската отбранителна индустрия развива технологичните си способности и потенциал в отговор на променящите се предизвикателства пред сигурността и с цел запазване на своята конкурентоспособност. Това каза заместник-министърът на икономиката Любен Петров при откриването на българо-полския форум „Възможности за сътрудничество в сферата на отбранителната индустрия" с участието на компании от двете страни.
Българската отбранителна индустрия е 95% експортно ориентирана. Трансферът й за Полша през последните три години регистрира значителен ръст и през 2013 г. полската държава е на второ място сред европейските страни по обем на вноса на български продукти, свързани с отбраната, допълни зам.-министърът. Той подчерта, че Министерството на икономиката работи за запазване и развитие на потенциала на българската отбранителна индустрия и ускореното й изграждане като конкурентоспособен и иновативен европейски производител. „И двете страни определят отбранителните си индустрии като елемент от системата за национална сигурност, оценяват ролята им за изграждане на необходимите способности за сигурност и отбрана", каза още той.
През последните три години годишният оборот на дружествата от отбранителната индустрия е бил над 600 млн.лв. Броят на заетите работници и служители в отрасъла е приблизително 15 000 души.
Зам.-министър Петров допълни още, че усилията на Министерството на икономиката са насочени към установяване на активен диалог с утвърдените браншови и клъстерни организации в индустриалните сектори, които са свързани с отбраната и сигурността. Силно насърчаваме българските фирми и индустриални експерти да участват в проучванията и инициативите на Индустриалната консултативна група на НАТО.
„Членството на България в Алианса дава право на българските фирми да участват и на етапа на конкурентния подбор - в международни търгове за осъществяване на проекти на НАТО", заяви зам.-министърът.
„Искам да Ви уверя, че Министерство на икономиката е реално ангажирано с подобряване на бизнес средата и може да разчитате на нашето активно сътрудничество и подкрепа. Ние ще работим усилено за изпълнението на икономическите приоритети на правителството -поддържане на благоприятен бизнес климат, насърчаване на инвестициите и иновациите и подобряване на достъпа до финансиране", заключи зам.-министър Петров.