Къде да вложим средствата от КТБ
Секция: Анализи
28 Ноември 2014 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Къде да вложим средствата от КТБ

/КРОСС/На 4 декември ще станем свидетели на безпрецедентен паричен трансфер. Всъщност изплащането на гарантираните депозити от Корпоративна търговска банка ще е най-голямото раздаване на пари в държавата. 255 000 вложители ще се опаричат с 3,6 млрд. лв., след като девет търговски банки започнат да връщат застрахованите влогове.

3,6 млрд. лв. са ужасно много пари. Далеч повече от месечния бюджет за заплати в страната. Ето ви сравнение: в началото на всеки месец 3,06 млн. работници, служители и мениджъри получават общо 2,5 млрд. лв. по сметките си. Изчисленията са по данни на НСИ за заети лица и средна заплата от 820 лв. към септември 2014г.

И така - къде ще се насочат тези 3,6 млрд. лв. от КТБ. Вероятно голяма част ще се върнат в банковата система, но с нов адрес. Както казват в света на големите пари - проблемите на една банка са възможности за други.

Парите на вложителите се очаква да потекат и към други пазари. Например, недвижимите имоти - любима тема по нашите географски ширини. Българинът е възприел сериозно философското намигване, че смисълът на живота е да се построи къща, да се засади дърво и да се създаде семейство. Това показват данните на Евростат, които поставят страната ни на едно от челните места в ЕС по процент от населението, което обитава собствени жилища (87%).

Споменаването на Българската фондова борса може да предизвиква насмешки заради

ниската ликвидност

но не бързайте да задрасквате тази опция от списъка. През последните три години инвестицията в „сини чипове", както наричат най-успешните и ликвидни публични компании, носи по-висока доходност от банковия депозит.

Ако качеството на българските публични компании ви се струва незадоволително, тогава може да отправите взор към чужди държави. С развитието на услугите и технологиите през последните десетилетия инвестирането в утвърдени и печеливши компании от САЩ, Европейския съюз, Азия и други региони стана лесно, и то при сравнително ниски разходи.

„Диверсификация - това е най-важното правило в света на инвестициите. Не слагайте всички яйца в една кошница. Освен банките съществуват и други утвърдени начини за съхраняване на семейното богатство. В България има над 30 управляващи дружества, чрез които може да се избира между

стотици видове инвестиции

по цял свят както на географски принцип, така и по типове активи: акции, облигации, валути, фондове, търгуващи със суровини, недвижими имоти и др." Това заяви за „Преса" Николай Василев, бивш вицепремиер, а сега изпълнителен директор на компанията за управление на активи „Експат капитал".

Ако се гледа глобално на живота, има един вид инвестиция, която е изключително важна и полезна - образованието, повишаването на квалификацията. „Богатството може да се губи и печели, но никой не може да отнеме знанията на човека. Това важи в пълна сила за всички времена, не само за предстоящата дата 4 декември", допълни Василев.

Въпреки рекордно ниските средни проценти
Банки ухажват депозанти с лихва до 5%

Лихвите по депозитите са на рекордно ниски нива от март 2002 година насам. Тогава процентът за левови сметки е бил точно 3, показват данни на БНБ. В края на октомври тази година домакинствата, решили да си открият влог в родна валута, ще получат средно 2,65%. Спрямо година по-рано доходността намалява с 1,26 процентни пункта. Тенденцията за спад на ставките не е от вчера, но от август насам договорите се сключват при лихви, по-ниски от 3 на сто.

Статистиката на централната банка показва, че банковият депозит е бил най-изгоден в началото на кризата. Тогава поради липса на свежи пари банките поведоха депозитна война. Средните нива растяха устойчиво, по отделни депозити дори достигаха 11 процента.

Но сега ситуацията е друга, високите лихви отдавна са в историята. И все пак за вложителите в КТБ, които ще се чудят на кого да поверят парите си, има варианти. Трезори обявяват апетитни лихвени нива с цел да наберат повече пари, докато големите им конкуренти се чудят какво да ги правят при вялото кредитиране.
„Преса" сравни няколко оферти на финансови институции и установи, че има банки, които ухажват клиенти с годишна лихва до 5 на сто. Така например, ако спестител в КТБ е получил от Фонда за гарантиране на влоговете в банките 50 000 лв., има няколко примамливи варианта. Според финансовите експерти от „Моите пари" в момента две банки предлагат сравнително високи доходности. Например Инвестбанк има промоционален срочен депозит, при който за 12 месеца лихвата е 4,5 на сто. Така на 50 000 лв. клиентът ще получи доходност от 2250 лв. Изгоден договор предлага и Първа инвестиционна банка - 12-месечен свободен депозит с нарастваща лихва. Първият месец тя е 3%, а в края на годината процентът нараства до 7. По-високи ставки имат и Ти Би Ай Банк и Интернешънъл асет банк, те стигат от 4,25 до 5%.

Тези оферти все пак са рядкост на фона на общия лихвопад. Но ако процентите по личните влогове са трайно под 3%, какво да кажат фирмите? Лихвите за бизнеса буквално се сриват, показват данни на БНБ. През октомври компании, решили да оставят пари на депозити, са подписали договори за проценти около 1,51 за сметки в левове и 1,1% за евро. Спрямо септември стойностите намаляват с 0,41 и 0,38 процентни пункта.
Според Десислава Николова от „Моите пари" през ноември дори се сключват договори за депозит при лихва 1%.

Уникредит увеличи
клоновете, които ще
плащат сметките

Уникредит Булбанк увеличи броя на клоновете, които ще изплащат гарантирани депозити от КТБ от 4 декември, съобщиха от трезора. Финансовата институция има готовност да възстановява средства на вложители в 54 филиала вместо в предварително обявените 43. Депозантите, които трябва да отидат в тази банка, трябва да са с ЕГН за физически лица и ЕИК за юридически лица, завършващи на 5 или 6.
На разположение на клиентите ще са 16 клона в София и 38 в страната. Изплащането на депозитите ще се извършва в работните дни от седмицата. От банката уточняват, че всички вложители ще могат да се разпоредят безкасово със средствата си в цялата клонова мрежа на трезора.

Риск, печалби, загуби -
на борсата всичко е голямо

Българската фондова борса би могла да привлече нови инвеститори от 4 декември.
„Предполагам, че огромна част от вложителите в КТБ няма да се насочат към капиталовия пазар, но ще има и изключения. Потенциални участници на борсата са лица с депозити между 100 000 и 196 000 лв. Те са изкарали повече пари и са склонни да поемат по-голям риск", коментира Цветослав Цачев, анализатор в инвестиционния посредник „Елана".

От началото на 2014 г. основният индекс на Българската фондова борса SOFIX нарасна с 5,7%. До средата на годината увеличението беше по-голямо и капиталовият ни пазар бе сред най-печелившите в Европа. Но нестабилната политическа ситуация и поставянето на КТБ под надзор поуплашиха инвеститорите и се стигна до разпродажби по някои позиции.

„Всеки играч на борсата трябва да има ясна представа за степента на риск, която може да поеме. Повече риск означава по-големи възможности за печалба. Фондовата борса у нас е специфична и при малки обеми се получават изменения с няколко процента. Това не бива да паникьосва инвеститорите, те трябва да гледат дългосрочно", коментира Цачев.

При избор на компания трябва да се отчитат финансовите резултати, перспективите пред дружеството, зависимостта от вътрешния и външните пазари. „Никой не се е родил борсов играч. Който няма времето или капацитета да намери нужната информация, може да потърси професионалист за съвет или консултация", обясни Цачев.

Ефектът „4 декември" раздвижи имотите

Ефектът от предстоящото изплащане на гарантираните депозити в КТБ се усеща предварително на имотния пазар.

„Вложители, които очакват да си вземат парите на 4 декември, вече си избраха апартамент и дори подписаха предварителен договор. Те се притесняват, донякъде основателно, че след седмица набелязаното жилище може да бъде придобито от друг купувач." Това заяви за „Преса" Владимир Лафчиев, управител на пловдивската агенция „Виел".

„От две седмици сме в изключително силен пазар. Жилища се капарират „като за световно", след като се разбра, че изплащането на гарантираните суми в КТБ ще започне. Находчивите клиенти изпреварват ситуацията около 4 декември и вземат най-качествените имоти на най-добрите цени. Има клиенти, които дори не се интересуват от доходността - просто искат да съхранят парите си в недвижим имот", коментира управителят на „Явлена" Страхил Иванов.

Ефектът „4 декември" не ни прави щастливи, защото не се дължи на съживяване на реалната икономика, а е в резултат на страховете на хората и проблемите на една банка, допълни Иванов.

„Преса" научи, че някои агенции подготвят специални маркетингови кампании покрай изплащането на депозитите. Във Варна например край клоновете на деветте търговски банки, които ще извършват операцията, ще се раздават брошури с оферти за имоти.

„Ние не подготвяме нещо грандиозно, ще увеличим малко рекламата. Специална организация за 4 декември няма да правим за разлика от крадците, които не е изключено да бъдат привлечени от масовото теглене на пари", заяви Георги Павлов, изпълнителен директор на „Адрес".

Източник: Преса