Президентът определи плана на ЕК за стратегически инвестиции като амбициозен и навременен
Секция: ПОЛИТИКА
28 Ноември 2014 18:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Президентът определи плана на ЕК за стратегически инвестиции като амбициозен и навременен

/КРОСС/ Планът на Европейската комисия за инвестиции и растеж на стойност над 300 млрд. евро е изключително амбициозен и навременен, заяви президентът Росен Плевнелиев в изявление след срещата си вицепрезидента на ЕК и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева. 

Планът цели да мобилизира сериозен ресурс, като допълнителни публични и частни инвестиции в ЕС, и е решителна стъпка за възстановяване на европейската икономика, за подобряване на инвестиционната среда и за създаване на нови работни места.

Проекти в областта на енергийната ефективност, енергийната диверсификация, транспортната и енергийната инфраструктура, както и цифровата икономика, може да бъдат финансирани чрез механизмите на публично-частното партньорство и по линия на предложения от Европейската комисия фонд за стратегически инвестиции, посочи държавният глава. „Това са сектори, в които публичните средства могат да отключат още повече частни инвестиции", подчерта президентът, като даде за пример мащабната програма за енергийна ефективност, която ще създаде хиляди работни места в цялата страна.

Според президента Росен Плевнелиев, страната ни разполага с много стратегически проекти с европейско значение, но липсват подходящи инструменти за тяхното финансиране с публични средства. „Затова създаването на европейски фонд за стратегически инвестиции е изключително навременна инициатива, която ще изиграе ключова роля както за европейската, така и за българската икономика", заяви Росен Плевнелиев.

Предвижда се фондът да поеме риска по финансирането на жизненоважни стратегически инфраструктурни проекти, като се използва и експертизата на Европейската инвестиционна банка. Същевременно фондът ще заложи на премахването на бюрократичните пречки и на осигуряването на частен ресурс, който да надгради ефектите от държавното финансиране, поясни още държавният глава.

Като стратегически проекти, които могат да бъдат финансирани, президентът посочи трети и четвърти мост на Дунав между България и Румъния, скоростния път Русе-Свиленград, както и някои от газовите връзки със съседните държави.

Президентът призова на Европейската комисия бързо да бъдат предоставени конкретни проекти, които да съответстват на стратегическите приоритети на страната ни. „Необходимо е да се мобилизираме, предстои много работа и е крайно време да използваме различните механизми на ЕК по един работещ начин", каза още Росен Плевнелиев.

Инвестиционният план за Европа е шанс преди всичко за страни като България, в които „парите спят по банките". „Ние трябва да ги събудим", каза вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Фондът за стратегически инвестиции ще даде гаранции на инвеститорите, които се притесняват от високия риск да бъдат реализирани забавени проекти, които обаче имат потенциал - това могат да бъдат пътища, мостове, проекти за енергийна ефективност, дигиталната икономика. „Това са пари, проекти и отстраняване на пречките пред инвеститорите за тяхната реализация", обобщи вицепрезидентът на ЕК.

Пред държавния глава комисар Кристалина Георгиева изрази благодарност за номинацията си за втори мандат в Европейската комисия, която беше издигната от назначеното от президента Росен Плевнелиев служебно правителство.