Алексей Мешков: Със съвместни усилия ще можем да развиваме българско-руските отношения
Секция: Русия
01 Декември 2014 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Алексей Мешков: Със съвместни усилия ще можем да развиваме българско-руските отношения

/КРОСС/Със съвместни усилия ще можем да развиваме българо-руските отношения. Няма да крия от вас, че преминахме през период, който беше предизборен в България и сега, когато новите власти и институции са сформирани, смело ще можем да дадем нов старт за развитие на нашите отношения, каза заместник-министърът на външните работи на Русия Алексей Мешков в интервю за Българското национално радио.

По отношение на енергийните въпроси между България и Русия, Мешков заяви: „Южен поток" е голям европейски проект, който позволява в случай на неговата реализация да се открият хиляди работни места и в това число в България, който ще даде възможност гарантирано получаване на газ от Русия в държавите от Южна Европа. Затова аз смятам, че тази инициатива трябва да бъде обединяваща за нас. Аз вече посетих няколко държави, през които ще премине „Южен поток" и те, трябва да ви кажа, чакат неговата реализация. Убеден съм, че „Южен поток" има бъдеще, защото това е проектът, който реално отговаря на интересите на народите и държавите от ЮИЕ. Това е огромна инвестиция.

По думите на Алексей Мешков за новите работни места по проекта ще бъдат наети млади хора, които ще минат специална подготовка.

Не е тайна, че в много от държавите в Южна Европа има високо ниво на безработица и то предимно сред младите хора. И именно заради това "Южен поток" е проект на бъдещето, създаващ възможност да се реализират в професионален план младите хора от Южна Европа, посочи още той. 

Мешков коментира и позицията на ЕС по отношение на проекта.

Работа е в това, каза той, че както показва практиката, ако държавите през чиято територия се осъществява реализацията на подобен тип газов проект, проявяват решителност, то ще е възможно да се намери необходимата формула, която да не противоречи на Третия енергиен пакет. И едновременно с това да се намери възможност да се реализира този проект и той да стане рентабилен. Ако можехме да направим „Северен поток" със същите държави от ЕС, защо тогава да не можем да направим сега и „Южен поток".

По отношение на Украйна и източните й райони с проруско население, което не желае да бъде част от нея, Мешков каза: Принципно важно е да бъде прекратено убиването на хора и да продължи да действа режимът на прекратяване на огъня. В настоящия момент фактически завършва работа по така да се каже разместването на страните в буферната зона. Необходимо е да се върви по пътя на мирното урегулиране на вътрешно украинския проблем. И той може да бъде решен от самите украинци. Международната общност, в това число и Русия, могат само да помагат в този диалог, но да определят как да живеят самите украинци трябва да бъде решавано от самите тях. И затова от тази гледна точка е крайно необходим диалогът между Киев, Луганск и Донецк. Русия уважава суверенитета на Украйна, но принципно важно според Москва е Киев да разговоря със своите граждани.

Първият, които се намеси в украинските дела бе, както си спомняте точно преди година на Майдана, не някои друг, а не Русия, както и вие знаете. Знаете кой подкрепи антиконституционния преврат в Украйна. За Русия, украинците са братски народ и Москва иска мир, спокойствие и благополучие за тях. И всичко, което ние правим, правим по молба на международната общност и страните в украинския проблем. И още веднъж искам да се върна към главната си мисъл, че е необходимо да се спре кръвопролитието и е нужен диалог между страните в проблема в Украйна.Сега още повече че Луганска и Донецка области, които най-много пострадаха от бомбардировките по време на т.нар антитерористична операция, въпреки че там нямаше терористи. Хората в тези области страдат от студ и глад и трябва да започне възстановяването на тези региони. И още веднъж е важно да има мир, освен да се възстановяват тези региони, коментира заместник-министърът на външните работи на Русия Алексей Мешков.

Русия иска мир и работи за диалог и е за това да бъдат изпълнени договореностите в Женева през април месец с участието на украинските страни, както и ЕС и САЩ да започне реален и дълбок конституционен процес с участието на всички политически сили от всички региони в Украйна и да бъде изработена такава формула, която да може да избегнат кръга от кризи на всеки пет години, включвайки различни типове революции и контрареволюции. Но както и да искате да ги наричате това са си антиконституционни действия, които водят до нестабилност, допълни той.