Експерти предупреждават: Усложненията след консумация на нелицензиран алкохол са изключително тежки
Секция: ИКОНОМИКА
01 Декември 2014 14:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерти предупреждават: Усложненията след консумация на нелицензиран алкохол са изключително тежки

София /КРОСС/ „Усложненията след консумация на нелицензиран алкохол са изключително тежки. Той води до бъбречна недостатъчност, сърдечна недостатъчност и нерядко изходът е фатален", коментира пред „Фокус" д-р Захарий Нохчев, ординатор - анестезиолог в МБАЛ АД - Бургас.
За обикновения консуматор е много трудно да различи фалшивия от качествения алкохол, защото вкусът и външният вид са еднакви. Затова експертът съветва да се купува алкохол само от места, с доказан произход и да се наблегне повече на контрола по снабдяването на магазините и изобщо местата, където се продава алкохол, само от лицензирани фабрики и фирми за производство на алкохол. Опасността е най-вече от масовото производство на нелицензиран алкохол, смесването му с метанол, технически алкохоли и др., предупреди още д-р Нохчев.
Трябва да разграничим чисто нелегалното производство от това, което минава през лицензирани казани, коментира Радослав Радев от Националната лозаро-винарска камара пред bTV. Според него не бива „една симпатична традиция, каквато е правенето на ракия, да бъде прикритие за нелегални практики". „Докато има търсене, ще има и предлагане - по този начин влизат опасни за здравето напитки - продават се по курортите, в ресторантите", допълни Ралица Скорчева от Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки. Според токсиколога Никола Александров, е много важно какво се слага при варенето - да се внимава да не се слагат компоти или плодовете с костилките и т.н. По думите му проблемът не е в казаните, а във ферментацията - дали е чиста, при която се получава чист алкохол или смесена, която може да е опасна. Експертът напомни, че консумацията на фалшив алкохол може да доведе до тежки отравяния като в същото време „ние в токсикологията отразявания от алкохол, който се продава по магазините-нямаме".
Баш майсторите съветват най-много да се внимава с материала, който се слага, защото в крайна сметка качеството на продукта зависи от качеството на плодовете. Според репортажа на bTV от лицензирана казан за варене на ракия тази година реколтата е драстично по-слаба от миналата. Специалистите се обединиха около мнението, че трябва да се работи за подобряване на културата на предлагане и съответно културата на консумация като ясно се разграничава нелегалното производство от това в лицензирани казани.