Изборите не решиха геополитическата дилема на Молдова
Секция: Анализи
03 Декември 2014 10:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изборите не решиха геополитическата дилема на Молдова

/КРОСС/Иво Христов, a-specto.bg

„Реформите трябва да продължат" - това е клишето в следизборните декларации на молдовските политици, след като гражданите на бившата съветска република не успяха да решат основната геополитическа дилема пред страната: дали да обвърже бъдещето си с ЕС или с изграждания под руска егида Митнически съюз. Със своите 3.338 милиона жители и скромните 2 229 долара БНП на глава от населението годишно Молдова е сред най-бедните зони на Стария континант.

Според последните данни от преброяването на гласовете на парламентарните избори в неделя води проруската Социалистическа партия с близо 22%, следвана от проевропейската Либерално-демократическа партия с малко над 19%. Трета е друга проруска партия - Комунистическата, с 18%, а четвъртото и петото място си поделят две по-малки проевропейски формации: Демократическата партия с 16% и Либералната с 9%.

Макар да бяха признати за демократични, изборите бяха белязани от много скандали, най-вече този с фактическото лишаване от право на глас на 700 000 молдовски гастербайтери в Русия, за които бяха разкрити едва пет избирателни секции.

Молдова от години следва проевропейски курс. От април 2014г. в сила е безвизов режим между Кишинев и страните от ЕС. Страната подписа и договор за асоцииране с ЕС, който установява зона за свободна търговия между Молдова и съюза. Причините за помръкването на проевропейския ентусиазъм на обществото обаче са кризата в съседна Украйна и непреодолимата икономическа криза в страната. Гражданите на Молдова се опасяват, че ускорената интеграция в ЕС може да породи напрежение и дори война по украински сценарий. В някогашната съветска република няма проевропейски консенсус. От 1990г. населеното предимно с руснаци и украинци Приднестровие ползва фактическа независимост от централната власт в Кишинев, макар статутът му да не е международно признат. Пъстрата етническа карта на Молдова, в която живеят и 65 000 българи, минира обществото, в което ромъноезичното мнозинство гледа на Запад, но някои малцинствата /руснаци, гагаузи/ свързват надеждите си с Митническия съюз, а немалък брой граждани остават привързани към съветското минало.

Действието на споразумението за асоцииране с ЕС също способства за охлаждането на ентусиазма. Националната икономика не дава признаци на съживяване, зависи изцяло от руския газ и не намира пазари в Европа. Така например руското ембарго върху вноса на молдавско вино доказа крехкостта на Кишинев, неспособен да намери алтернатива на традиционния си пазар и да пробие на преситения европейски пазар.

Очаква се идните дни трите проевропейски партии да се опитат да съставят правителство. То ще трябва да решава структурни проблеми и да се опита да убеди съгражданите си в европейското бъдеще на Молдова, което горчивият украински прецедент и икономическата нестабилност поставят под въпрос.