Първанов: Лоша новина, тежка загуба за България
Секция: Интервюта
03 Декември 2014 10:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Първанов: Лоша новина, тежка загуба за България

/КРОСС/Георги Първанов, президент на България в периода 2002 - 2012 година, пред Валерия Велева, в. "Преса"

- Как ще коментирате, г-н Първанов, новината, че Русия спира „Южен поток" заради България?
- Като много лоша новина за България. „Големият шлем" сега ще го вземе Ердоган. Защото Русия ще построи не само втори газопровод към Турция, който да достига и до границата с Гърция, но между Москва и Анкара се вижда сътрудничеството и в ядрената сфера. Като прибавите към това и петролопроводите, които ще предоставят значителни възможности на турската икономика, наистина се получава „Голям шлем", но не за нас. Всичко това е съпроводено и с отстъпки в цената. И ние трябва да си направим дебата за отговорността на няколко правителства от началото на 2009-а досега и защо пропуснахме шанса да направим големите си енергийни проекти необратими. Фактът, че се говори за газов терминал в Турция на границата с Гърция като изход към Европа, показва, че ние просто сме заобиколени. Решението не е антиевропейско. То е отговор на нашата нерешителност и неготовност да работим за националния си интерес.

- Критиците на „Южен поток" подчертават, че с отхвърлянето на този „загробващ проект" ние сме извоювали своята енергийна независимост.
- Да, ние ставаме най-независимата държава в Европа. От нас вече нищо няма да зависи. Това е същото като със „Син поток". Навремето Иван Костов не искаше „Син поток" и той мина през Турция, а ние загубихме от нереализирани такси. Сега Русия увеличава доставките по „Син поток" с няколко милиарда и вместо „Южен поток" ще правят друг газопровод. Така че този, който печели, е за сметка на България. И тези, които се радват, го правят на българския гръб. България е губеща от тази ситуация и нейният интерес не е защитен.

- Президентът Плевнелиев обяви, че България не е знаела досега какво би спечелила от „Южен поток" и че са били известни само разходите по проекта.
- А какви разходи има България към момента? Това са безумни работи! „Южен поток" е мащабен европейски проект, с чието спиране и България, и Европа губят. Печели Ердоган, който показа висш пилотаж в дипломацията

- „Ню Йорк таймс" обяви, че това е голяма победа за президента Обама и за ЕС.
- Да, това е победа за американците и за чиновниците от Брюксел, но за Европа не е победа. Европа има нужда от газ и петрол. Откъде ще дойде, ако не от Русия.

- Една от налаганите досега тези, с която се гордеехме, бе - България енергиен център на Балканите. Сега Турция ни дръпна килимчето.
- Турция става ключов елемент в бъдещето на Европа. България можеше да изглежда по друг начин на енергийната карта на Европа, ако не бяхме пропилели този шанс.

- Според Трайчо Трайков „руският президент показа мускули на Запада, за да излезе от изолацията". Възможен ли е такъв коментар?
- Трайчо Трайков да не се изказва по геостратегически въпроси. Изходът на Русия не е само „Южен поток". Руснаците имат изход и към Китай, и към Азия за транзитиране и доставки на газ. За тях този проблем не съществува. Проблемът възникна за нас. Да припомня, че България има една задлъжнялост към „Газпром". Руснаците накараха Украйна, зад която стоят цяла Европа и Щатите, да си плати. Какво ще им попречи да ни спрат кранчето и да кажат: „Платете си първо и тогава продължаваме с доставките!"? Ние сме на прага на зимата със заплаха за доставките.

- Има още една хипотеза - Москва намира удобен начин за излизане от този скъп проект, чието финансиране не е осигурено, обявявайки София за виновна за спирането на строителството му.
- Да, има такава хипотеза. Но истината е, че ние сме дали основание да ни отрежат. Второ, това си остава хипотеза, която не можем да я докажем, особено при заявеното намерение на руснаците да разширят влиянието си през Турция. Те не са казали: „Нямаме пари или имаме проблеми и няма да доставяме газ на Европа." Те обявяват, че доставят газ на Турция, ще доставят на Европа, но не и през България.

- Съзряхте ли обидна нотка в изказването на Путин, че ако България е независима страна, тя трябва да поиска компенсации от ЕС за спирането на проекта, тъй като той щял да носи на бюджета ни 400 милиона евро годишно само от транзитни такси?
- Има такава нотка. Това е откровен сарказъм. Но истината е, че и ние се постарахме в името на такова отношение към нас. И от Запад, и от Изток към нас проявяват неглижиращо отношение.

- Ще има ли отражение този ход на Путин върху нашата национална сигурност?
- Само преди няколко дни премиерът Борисов заяви, че на наша територия няма американски бази. Ако си спомняте, аз имах една теза - България печели от руски газопроводи и от американски бази. Ние сега нямаме нито бази, нито газопроводи и сме тотално независими. Какво ни пречеше да имаме бази, да построим газопроводите и ядрените централи и така да си осигурим сигурността и в икономически, и във военен план. Аз съм изключително обезпокоен за бъдещето на страната. Надявах се това да е някакъв блъф, но е ясно, че Русия е взела окончателно своето решение. По-меродавно становище от мнението на Путин в Русия не може да има.

- Какво трябва да правим оттук нататък? Правителството обяви, че чака писменото становище на руската страна.
- Внимателният прочит показва, че може да се опитаме да се върнем в играта, в мача. Докато чакаме да дойде официалното становище на „Газпром", българската дипломация трябва не просто да си изясни пасивно позицията, а да се опита да се върне в мача.