Европейската сметна палата: България е сред най-печелившите от евросредствата за 2013 г.
Секция: ПОЛИТИКА
03 Декември 2014 13:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Европейската сметна палата: България е сред най-печелившите от евросредствата за 2013 г.

/КРОСС/ „Въпреки политическата нестабилност в страната, през 2013 г. България се оказва един от най-големите нетни получатели на европейски средства. За да достигнат фондовете до всички европейци, са необходими три основни предпоставки - административен капацитет, достатъчно финансиране и политическа стабилност на национално ниво. Едва тогава може да говорим за резултати и ефективност на програмите", каза Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата (ЕСП), при представянето на Годишния одитен доклад за изпълнението на европейския бюджет за 2013 г. в Комисията по бюджет и финанси на НС. Тя добави, че въпреки някои предизвикателства, България навлиза в своя втори програмен период с вече натрупан опит и реализирани ефекти от прилагането на политиките за сближаване, съобщава пресцентърът на Народното събрание.

Според европейските одитори 4,7% от всички плащания с европейски средства за 2013 г. не са разходвани според правилата, а в повечето случаи страните от ЕС са имали достатъчно налична информация за засичане и коригиране на грешките при политиките със споделено управление между ЕК и държавите.

„Съществени грешки бяха констатирани в почти всички разходни области на европейския бюджет и във всички държави, като най-много те са традиционно в политиките за регионално развитие, енергетика, транспорт и при инвестициите за развитие на селските райони. Установихме частична ефективност на системите за наблюдение и контрол и сериозни разлики в тяхната резултатност в различните страни. Необходими са повече усилия за подобряване на системите за контрол, както и стъпки в посока опростяване на сложните разходни механизми по европейските програми", отбеляза българският представител в ЕСП.

В презентацията пред депутатите Илиана Иванова открои основните рискове при проектите в кохезионната политика: нарушаването на правилата за обществени поръчки, както и недопустимост на бенефициентите.

„В последните години ЕСП публикува редица специални доклади, подчертавайки, че е важно европейските средства не само да бъдат разходвани, но и да бъдат заложени ясни и измерими показатели за оценка на резултатите. Новата законодателна рамка за започващия програмен период 2014-2020 г. е стъпка в правилната посока. Надявам се Комисията и страните да продължат със своите усилия, за да осигурят повече отчетност за европейските данъкоплатци", подчерта Иванова.

На 3 декември българският член в ЕСП представя Годишния доклад и пред членовете на Българската сметна палата.