София /КРОСС/ Средствата за извънболнична помощ да се увеличат с 10 % за сметка на оптимизиране на разходите за лекарства. За това настояха от Български лекарски съюз (БЛС). От там са изпратили своето официално искане до председателя на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова и до проф. ген. Стоян Тонев, председател на комисията по здравеопазване.
БЛС предлага няколко конкретни промени в Закона за бюджета на НЗОК за 2015 година. „Приходите от здравноосигурителни вноски от работодатели, работещи и самоосигуряващи се лица за 2015 г. са завишени с 221 млн. лв. спрямо бюджета за 2014 г. и със 151 млн. лв. спрямо очакваното изпълнение. В същото време трансферът от държавата, който всъщност представлява здравноосигурителни вноски за лицата, осигурени от нея, е увеличен само с 3 млн. лв.", посочват от съюза.
„Продължава порочната практика държавата да е най-некоректният осигурител", коментират още от БЛС и изтъкват, че през следващата година държавата ще плаща здравни осигуровки на базата само на половината от минималния осигурителен доход, което не е достатъчно. Поименни данни за осигурените лица е друго искане, за което настояват от БЛС.
В бюджета на НЗОК за 2015 година няма текст, който да става ясно от къде ще дойдат пари, ако приходите не бъдат изпълнени. Трябва изрично да се запише, че 152 млн. лв. ( или поне 98 млн. лв.) от данъците на българите да са пренасочени към бюджета на НЗОК, настояват от БЛС.
„Държавата, в течение на последните няколко години, прехвърли около 2 милиарда лева от здравноосигурителни вноски в бюджета, така че е редно при недостиг, сега да покрие бюджета на касата", коментират от лекарският съюз.