Борисов за Силистар и Терес: Това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе
Секция: ПОЛИТИКА
03 Декември 2014 18:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов за Силистар и Терес: Това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе

София /КРОСС/ Министерският съвет взе решение да стартира конкурси за търсене и проучване на нефт и природен газ в две площи, разположени в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море - Блок 1-14 „Силистар" и Блок 1-22 „Терес". Потенциалните инвеститори ще получат разрешение за срок от пет години. За блок „Силистар", който е с площ 6893 кв. км, се дължи годишна такса в размер на 275 720 лв., е посочено в условията на конкурса. Дължимата такса за блок „Терес" с площ 4032 кв. км е 161 280 лв. за година.
Колеги, тук искам да ви кажа, че това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе. Това ви го гарантирам. Всичко друго е важно, но това е най-смелото решение. Това казва Бойко Борисов в началото на обсъждането на това решение и прогнозира, че България ще изнася газ, защото там има много големи залежи. Той казава още, че решението е смело, защото конкурентите ще се опитат да бутнат правителството.

Ето точната стенограма от изказването му, публикувана на сайта на министерския съвет:

Точка 29

Проект на Решение за откриване на производство за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ, подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 3 от Закона за подземните богатства в площта „Блок - 1-14 Силистар", разположена в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на Република България в Черно море и за уведомление за предоставяне на разрешение чрез конкурс

БОЙКО БОРИСОВ: Колеги, тук искам да ви кажа, че това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе. Това ви го гарантирам. Всичко друго е важно, но това е най-смелото решение.

Нашите огромни проблеми на предишното правителство дойдоха след като пуснахме на концесия добива на газ в акваторията на Черно море - „Хан Аспарух", и го взе голям европейски консорциум: „Репсол" - испанската, френската „Тотал" и австрийската „OMV".

България ще бъде износител на газ, а в два от тези блока днес, които пускаме - „Силистар" и „Терес", има и много големи находища на нефт. С една дума, България ще се превърне в конкурент по износа на газ, защото находищата са огромни. Факт е, че никой досега не си е позволявал да го прави, вие сте първото правителство, което го прави. Това е 100% диверсификация. Не да ни казват дали ще взимаме руска газ през Турция или през Гърция, или през Украйна и ние да го наричаме диверсификация и да правим интерконектори, ние сме заложили 100 милиона, ще направим интерконектори, но все ще идва оттам газ. А през нашите тръби и това, което ще направим след няколко години, България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим - и евтино електричество, и евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близко до тази газ.

От „Галата" - от едно мъничко находище, ние в момента 10% от нуждите си ги покриваме. А там са милиарди кубически метра и са ни на няколко километра от тръбите, от границата.

Затова искам да знаете, че с приемането на днешното решение се подлагаме на огромен натиск. Искам да знаете, че го правим с ясното съзнание, че не бъдещите, това поколение още (защото това в рамките на 4-5-6 години ще стане) ще се възползва от природните богатства на България. На Ловеч - Ъглен, имаме 10 милиарда кубика, открити, готови за експлоатация.

Така че като вдигнете ръка сега да подкрепите тези две неща, трябва да знаете, че сме много временни, защото с това ще нервираме страшно нашите конкуренти по добив, производство и продажби на газ в целия регион. Защото, повтарям, огромни количества газ има. Във всички случаи поне за 30-40 години това, което й трябва на България. Хич да не продаваме - това, което ни трябва.

Надявам се, госпожо Петкова, да сте гледали внимателно с господин Лукарски договорите, всичко да е юридически издържано и всяко едно нещо, което внасяме по концесиите, ми трябва 100% съгласуване с икономиката. Без една дума „съгласувано" от Министерство на икономиката, не го пускаме. Така че, максимално да се направи.

Но все пак съм длъжен да ви предупредя, че с тези решения се явяваме на пазара - най-конкурентният пазар, най-тежкият пазар може би е пазарът на газ в света. А България става производител.

Друг не би се осмелил. Ние го пуснахме в предишното правителство и веднага, първите дни на правителството „Орешарски", бяха закрити тези концесии. Повярвайте ми, не бих искал на глас да кажа това, което ми е казано, това, което ни носи като риск, но то е гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години. Представете си парогазови централи - няма замърсяване, няма вредни емисии, газта си е от нашата газ. Колко ще струва токът? Няма милиардни инвестиции, няма 20 милиарда за АЕЦ. Дали сме Богоугодни с това решение, което взимаме? Дано сме Богоугодни! В името на хората, повярвайте ми, това е!

Приема се точката.

Благодаря ви!