/КРОСС/ Парите от „Южен поток" просто не дойдоха.
Проектът има значителна норма на печалба и една голяма част от парите трябваше да минат пред КТБ. Това бе замисълът да се покрие част от прословутата дупка. Е, това не стана.
Така банкерът Левон Хампарцумян приема случилото се с КТБ и връзката с проекта „Южен поток".
Финансистът гостува в Нова телевизия в първия ден на голямото изплащане на гарантираните депозити на вложители в КТБ, което ще се извършва в продължение на пет години в клоновете на девет банки в страната.
Опашки в ранните часове на деня все още няма, но пред някои офиси все пак има нетърпеливи вложители, които чакат парите си от среднощните часове.
Банкерът успокои гражданите като каза, че парите няма да свършат. Парите са разполагаеми - хората могат да си ги изтеглят, да си ги сложат в друга банка, могат да си ги оставят в тази банка, каза той.
Финансистът е наясно, че от днес ще си имат работа с „изнервени депозанти", които не са имали достъп до парите си няколко месеца, ноне намира наплива за теглене на пари за огромен. Според него тегленето през лятото е било по-голяма истерия отсега. Драматични ситуации той посочи и в годините назад.
Във връзка с банковия скандал, разгарът на който бе през лятото, Хампарцумян заяви: Банки се убиват с вестници, ако са слаби. Ако са силни, съществува дори хипотезата да купят вестника.
Не може медията да бъде поставена в позицията да бъде регулатор на финансовите пазари. Не говорим за запушване на уста. Има институции, които професионално са задължени да изяснят случая, посочи той. Според него опасност от повторение на случая с КТБ няма.
Тенденцията за падане на лихвите е паневропейска, каза Левон Хампарцумян.
Днес лихвите са по-ниски отколкото бума през 2007 - 2008 година, посочи той.
Около 90% от събраните като депозити пари са раздадени като кредити. Тези депозити са краткосрочни, а кредитите са дългосрочни. Работата на банката е не само да балансира, но и да поддържа достатъчно ликвидност, затова има промяна в лихвените проценти, обясни банкерът.