Съдебните заседания вече няма да се засекретяват заради СРС-та
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Декември 2014 10:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдебните заседания вече няма да се засекретяват заради СРС-та

/КРОСС/Съдебните заседания вече няма да се засекретяват заради наличие в материалите по делото на специални разузнавателни средства. Така с тълкувателното решение на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) ще се прекрати дългогодишната порочна практика на някои съдии, които без мотиви засекретяваха процеси, съобщава "Правен свят".

Решението е гласувано единодушно. Над 30 репортери от съдебния ресор подадоха сигнал за противоречива практика на съда относно публичността на делата. В решението е записано още, че съдът е длъжен независимо от положения гриф за сигурност да преценява дали материалите, които ще бъдат обсъждани, съдържат държавна тайна (условието в момента заседанията да се засекретяват). В решението е записано още, че ако съдия реши да гледа делото при закрити врати, той трябва да изготви мотивирано определение.

Дори и в такъв случай, съдът не следва да засекретява целия процес, а само отделните действия, свързани с приобщаване на информация, представляваща държавна тайна.

"Публичността е процесуална ценност, която гарантира справедливостта на съдебния процес в демократичното общество. С голямо значение е проявлението й в аспектите за обезпечаване равенството на страните в състезателна процедура чрез предоставяне на равен и неограничен достъп до материалите по делото с оглед формиране и провеждане на ефективна линия на защита. Публичността осигурява


прозрачност на съдебните процедури и защита срещу произволно преследване и съдебна намеса

чрез информиране на обществото - пряко и чрез медиите, за начина, по който оперират механизмите на правосъдието, което допринася за поддържане на общественото доверие в съдилищата. В

този аспект чрез публичността в рамките на съдебния процес се гарантира не само неговата справедливост, но и друго право с фундаментално значение -

правото на обществото да получава информация,

респ. правото, свободата и задължението на медиите да разпространяват информация от обществено значение, формулирано в чл. 10(1) от ЕКПЧ", пишат още съдиите от Наказателната колегия на ВКС.

С тълкувателното решение ще се избегнат случаите, в които един процес автоматично се засекретява заради гриф за секретност, поставен от службите или МВР. Ще се преустанови и практиката едно дело да е закрито на първа инстанция и разсекретено на втора.

Тълкувателното решение ще сложи край и на абсурдните решения на някои магистрати да не публикуват изобщо съдебните си актове. Според ВКС съдиите са длъжни да направят публични най-малкото диспозитивите на своите актове. От мотивите трябва да се премахва, при това мотивирано, само чувствителна за националната сигурност информация.