/КРОСС/Докладът за правосъдието и вътрешните работи, който Европейската комисия ще публикува през януари, не трябва да се използва за политически цели и взаимни обвинения.
Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров в Брюксел. Той е там, за да се опита да "минимизира щетите" от януарския доклад за правосъдието и вътрешните работи, предаде БНР.
Според Цацаров, докладът трябва да е стимул за позитивни промени. "Докладът не трябва да бъде плашилото на опозицията срещу управляващите, на управляващите срещу опозицията, защото преди това тя е управлявала. Или на едни сили в съдебната система, които казват "ние сме прогресът, а вие сте регресът. Вижте какъв лош доклад". Той е за всички ни", подчерта обвинител номер едно.
На въпрос за личните му очаквания Цацаров отговори с призив: „Дайте да не говорим за силно позитивен, силно критичен. Очаквам да е обективен. Знаем ли всички каква е действителността у нас? Знаем. Докладът ще бъде снимка на тази действителност. И до известна степен съществувалата политическа нестабилност, тя ще даде отражение върху всичко това. Всеки трябва да поеме своя дял."
По отношение на подкрепата му за стратегията за съдебна реформа, изненадала мнозина, и дали това не е в името на по-добри оценки от Брюксел, Цацаров заяви:
"Трудно бих сменил една или друга позиция заради една или друга оценка - независимо от това колко авторитетна е тя. Това, което диктува подкрепата на прокуратурата за предложената стратегия за съдебна реформа, не е нито конюнктурата, нито задаващият се доклад, който придобива все повече политически, отколкото практически ефект. Основната причина е разумът. Това според мен е разумната позиция към една, според мен, модерна прокуратура."
"Нямам никакъв ултиматум от Брюксел", подчерта Сотир Цацаров.
Относно въпросите по делата с висок обществен интерес, главният прокурор каза, че няма притеснения: "Готов съм и за неудобни отговори, готов съм и за убедителни отговори. Има неща, с които не мога да се похваля - не само аз, а и институцията".
На въпроса защо изчезват веществени доказателства по такъв нелеп начин, Цацаров отговори: "Със или без бележници, със или без тефтери, това е един властови механизъм. Порочен властови механизъм. Безспорно е, че ние се нуждаем от нови разпоредби, които са свързани с начина, по който процедират експертите. Но аз не съм привърженик на конспирациите. Това, че един бележник е изчезнал - нищо не променя в порочността на механизма, който този бележник или инструкциите в него, дадени по всякакъв друг начин - съществуват".
По другите знакови случаи - този с Христо Бисеров и делото за КТБ - Цацаров заяви: "Делото за Христо Бисеров зависи от осъществяването на международна правна помощ и делото няма да приключи потънало в забвение. Случаят "Христо Бисеров" трябва да завърши в съда и то в непродължително време. По отношение на сагата "КТБ" не мога да говоря за непродължително време. Но ако се водим по примера на досегашните т.нар. "банкови дела", означава, че се водим по един безкрайно лош пример. ние не можем да си позволим разследването "КТБ" да се проточи с години".
Цацаров няма реалистична прогноза кога Цветан Василев ще бъде върнат в България: "Ако трябва да боравя с прогнози, то се старая те да бъдат реалистични. Трябва да вляза в начина на процедиране на сръбския съд и на сръбската държава, от които по-нататъшната процедура зависи. Съвсем отговорно твърдя, че сме изпълнили всички изисквания на международната правна помощ. От там насетне нещата са в ръцете на съд - и то не български".
За скорошните атаки на джихадисти у нас главният прокурор коментира: "Имаме доказателства, които напълно обосновават разследването, което сме започнали. не сме осъществили пиар акция. Не сме осъществили посегателство върху етнически или религиозни права. Една държава не може да стои безучастно, когато знамена на радикалния ислям се развяват на нейна територия".
Цацаров е в Брюксел, където днес ще има серия срещи, за които призна, че имат за цел "минимизиране на щетите". Основната тема на посещението е предстоящата среща с еврокомисаря по правосъдие Вера Юрова. Тази среща ще има основен предмет на обсъждане предстоящия доклад по механизма за сътрудничество и проверка в частта му правосъдие и вътрешни работи. В интервю за БНР той не отрече и липсата на успехи срещу корупцията.