НИМ ще изработи копия на короните на българските средновековни царе
Секция: КУЛТУРА
04 Декември 2014 12:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НИМ ще изработи копия на короните на българските средновековни царе

/КРОСС/ Националният исторически музей ще изработи копия на короните на българските средновековни царе и царици от злато и скъпоценни камъни (рубини и изумруди).

Короните на българските средновековни владетели са изгубени.

Короната на Крумовата династия, носена до 971 г. е отнесена във Византия и там следите и се губят.

Същото се е случило и с короната на цар Самуил в 1018 година.

Не знаем какво се е случило с короната на цар Петър, с която е бил обявен за цар на България в 1185 г., но в 1204 г. цар Калоян е получил корона от папа Инокентий ІІІ, която носят всички български царе до падането на България под османска власт в края на ХІV век. Тя вероятно е взета от турците при пленяването на цар Иван Шишман в Никопол през 1395 година. Следите й също се губят.

Царете на Третата българска държава нямат корони. През 1908 г. Фердинанд е бил обявен за български цар, като е увенчан с короната на Търновския митрополит в църквата на старопрестолния град „Св. 40 мъченици".

Модели за копията на короните, които ще бъдат направени в Националния исторически музей предлагат стенописите в Боянската църква, миниатюрата в Лондонското Четвероевангелие, Костницата в Бачковския манастир и т.н.

Повечето корони в европейските дворове имат същата съдба, музейните експонати са съвременни копия, вкл. прочутата корона на Унгарското кралство - короната на св. Ищван, пред която унгарците благоговеят.

Националният исторически музей ще направи копията със свои средства, но за материали - злато, сребро, скъпоценни камъни, бисери, ще разчита и на родолюбиви спонсори.