/КРОСС/ Контролните органи са в пълна мобилизация за старта на сезон Зима 2014/2015 г.,констатира в Самоков министърът на туризма Николина Ангелкова. Там се проведе първата от планираните срещи за готовността на зимните ни курорти с участието на всички контролни органи с отношение по темата и с представителите на бранша. Създадена е необходимата организация за нормалното протичане на сезона, както и координацията между съответните институции за планови проверки през следващите три месеца, за да се защитят правата на българските и чужди туристи в българките ски курорти.
Комисията за защита на потребителите, която е с основни контролни функции в сектора, е извършила за миналата година 3300 проверки в Боровец, Банско и Пампорово, като са издадени само 56 заповеди за затваряне на обекти. Нарушенията са свързани с липса на категоризация на обектите или разрешенията за туроператорска дейност са малко, което означава че бизнесът работи по правилата, съобщи министърът. Ангелкова допълни, че 26 служители на „Охранителна полиция" ще работят в Боровец за сезона на три смени, за да гарантират обществения ред и сигурността на туристите. Направена е и съответната организация за поддържането на пътната инфраструктура и снегопочистването, както и за осигуряване на пожарната безопасност. Здравната инспекция и агенцията за безопасност на храните приемат сигнали на потребители на горещите си телефони, обявени в сайтовете им. Самото Министерство на туризма ще обособи специално място и на своя сайт, на който ще бъдат обобщени тези данни, така че всеки турист да може бързо и лесно да се свърже със съответния контролен орган и да подаде сигнал, както и да получи нужната му информация.
От разговорите с бранша е очевидно, че повечето проблеми в сектора произтичат от необходимостта от законодателни промени както в Закона за туризма, така и в подзаконовите нормативни актове към него, подчерта Ангелкова. Работим по промените в проекта за наредбата за обезопасяване и информационната обезпеченост на ски пистите и работата на ски патрулите, така също и в наредбата за правоспособността на ски учителите, което ще направим в диалог с бизнеса и другите министерства, за да могат документите да са в сила от следващия зимен сезон. Министърът подчерта също, че наредбата за категоризация на местата за настаняване и заведенията за хранене е вече остаряла и един от проблемите й е, че поставя в неравностойно положение бизнеса, защото по едни и същи изисквания се категоризират и малки семейни обекти, и големи хотели.
Една от важните задачи на новото министерство е да направи така, че да отпадне формалното разделяне на сезоните, за да може курортите да станат целогодишни, което е свързано с по-високото качество и разнообразието на услугите, стана ясно от думите на Ангелкова. Тя приветства идеята туристическите обекти да предлагат повече продукти собствено производство, за да се стимулират българското и родните фирми. Този и други проблеми в туризма са свързани с много секторни политики, което изисква общи усилия не само между министерствата, но и с бранша, каза Ангелкова. Тя даде за пример неизяснения правен статут на националните курорти, което възпрепятства привличането на инвеститори и повече туристи в страната - тема, по която вече се работи активно. Така също и създаването на фонд за туристическа инфраструктура, който да финансира нужната инфраструктура към курортите или туристическите обекти, например транспортна, екологична и др.
В срещата за подготовката на Боровец за зимния сезон 2014-2015 г. участваха областния управител на област София Росица Тодорова, представители на НАП, ДНСК, "Автомобилна администрация"; Гранична, охранителна и криминална полиция; Агенция Митници, Пожарна безопасност, „Пътна инфраструктура"; Агенцията по безопасност на храните, КЗП, Регионална здравна инспекция, сдружения в туризма и др. Предстоят такива срещи и в Пампорово и Банско.