МФ отказа да преведе първата субсидия на Реформаторския блок
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Декември 2014 17:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МФ отказа да преведе първата субсидия на Реформаторския блок

София /КРОСС/ Нов проблем възникна около Реформаторския блок, който вероятно ще предизвика спорове около коалиционните партньори. Още повече, че става дума за пари.
Vevesti.bg разполага с официално писмо от Министерство на финансите, с което на практика субсидията за Реформаторите засега е спряна. Министър Горанов, чийто подпис стои под писмото уведомява седемте партии от коалицията, че не може да преведе първия транш от субсидията, която се полага на партиите от Блока заради противоречие в документите.

Факсимиле от писмото на Министерство на финансите от 1 декември 2014 г. до седемте партии от Коалиция Реформаторски блок.

Проблемът се състои в това, че съгласно законовите процедури, до МФ е подаден анекс за участие в изборите и начина на разпределение, подписан от 5 партии (това са петте основни партии-учредители, подписали коалиционното споразумение).

Според официалната регистрация в ЦИК партиите са 7. Преди изборите широко бе огласено, че към Блока се присъединяват БНД, а в изборите от нено име участваше Борислав Великов, и ХДП, с председател Ирина Абаджиева-Репуц.

Последните две партии обаче са пропуснати при разпределението на субсидията.

Положението е меко казано деликатно, защото още след изборите преди 2 месеца основните партии в РБ дадоха ясно да се разбере, че вече не броят ХДП за партньор. Мини скандал избухна в началото на тежките коалиционни преговори, когато се разбра, че всъщност петте са седем, а от ГЕРБ реагираха с въпроса: „С кого всъщност преговаряме и устойчива ли е конструкцията."

Сега трябва да се постигне споразумение за размера, който ще трябва да получат двете нови партии. На практика, ако Борислав Великов и Ирина Репуц получат неприемливо малко, могат да блокират изплащането на цялата субсидия, която за годината е около 3 200 000 лева.

Самата Репуц заяви тогава, че нейното мнение по изграждането на позициите на РБ не е търсено. Тя открито се противопоставяше на агресивното говорене срещу ГЕРБ и позицията, че Борисов е неприемлив за премиер.

Потърсен за коментар, Радан Кънев заяви пред Vevesti.bg, че знаят за въпросното писмо, но проблемът е чисто технически и се работи по неговото отстраняване. „Подадохме в МФ заявление с предизборното споразумение от 5 партии, сега ще го коригираме", обясни Кънев.

Това означава, че самата субсидия сега ще трябва да се преразпределя на ново. Но не е известно точно по какви критерии и на каква база ще бъде извършено преразпределението.

От писмото става ясно, че във финансовото министерство вече е получено искане от ХДП, с което се иска старото коалиционно споразумение да се промени и субсидията да се разпределя сред седемте партии, които де факто са участвали в изборите, както изисква закона.

Vevesti.bg се свърза с Ирина Абаджиева-Репуц, която заяви, че е получила въпросното писмо от Министерство на финансите и търси колегите си, за да уточнят въпроса. „С някои от тях успях да се свържа и ми отговориха. Бях в парламента, пуснах смс на Радан Кънев, че искам да поговорим, но той не ми отговори", заяви лидерката на християндемократите.

Въпросът наистина трябва да се разреши в кратки срокове, защото от министерството настояват въпроса да се реши до 11 декември и да съответства на действащото законодателство.

„В противен случай за Министерството на финансите не е налице основание за разпределяне и превеждане на субсидията през 2014 година на партиите от коалицията", пише министърът.

Според източници от Блока най-голяма част от парите, разпределени сред петте партии, взема ДБГ на Меглена Кунева. Обяснението е, че ДСБ има „да връща" средства от евроизборите, когато само Кунева разполагаше с пари от субсидията.

В Реформаторския блок вече имаха един проблем с разпределението на средствата, в бъдеще време, която стана причина за разрива със „Зелените".

Не се знае какъв процент от парите ще поиска Ирина Репуц, но така или иначе тя и нейната партия участваше в изборите на територията на цялата страна, а според членове на ръководството на РБ, приносът на по-малките партии е относително еднакъв. Разликата е, че едните са учредители, а другите - приети само за явяване на изборите. НПСД на Корман Исмаилов и Касим Дал обаче получиха места в изпълнителната власт, а лидерът на БЗНС Николай Ненчев - дори министерското кресло в отбраната.

Съдбата и статута на новите партии като членове на Рефоматорския блок засега е неизвестна, както е неизвестна и бъдещата конструкция на Блока.